WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Od Internet Explorera po Chrome, czyli jak zmieniały się preferencje internautów

Być może niektórzy z Was wciąż pamiętają te zamierzchłe czasy gdy pocztę sprawdzało się odpalając pewną- dostarczaną nam razem z Windowsem – przeglądarkę z charakterystyczną ikoną w kształcie litery „e”. Tak, kiedyś był to absolutny lider na rynku. Dopiero potem pojawiły się nowe, lepsze programy, które wyparły Internet Explorera do lamusa.

Jak się okazuje, w czasach dzisiejszych – według statystyk – króluje Google Chrome. Internautka Jody Sieradzki opierając się na danych zebranych przez StatCounter stworzyła bardzo ciekawą infografikę, ukazującą zmiany preferencji użytkowników internetu – dzięki temu możemy zobaczyć w jaki sposób, w poszczególnych państwach ludzie odchodzili od produktu Microsoftu, przesiadając się na inne przeglądarki.

world-map-web-browser-internet-explorer-chrome

Kilka rzeczy zaskakuje na tej mapie – wiedział ktoś że Opera pięć lat temu była używana głównie przez Rosjan? Albo, że Firefox stał się najwyraźniej naszym narodowym programem do surfowania, bo mimo że inne kraje odchodziły od niego, to u nas w Polsce „lisek” trzymał się dobrze, ulegając Chrome dopiero w roku obecnym?

Ciekawostka: Na Grenlandii w 2014 używano głównie Safari. Najwyraźniej te dwie-trzy osoby tam żyjące postanowiły być oryginalne. Cóż, ciekawy eksperyment.

Oto animacja z wszystkich badanych lat – wszystkie te grafiki osobno obejrzeć można TUTAJ.

1376995898733746097[źródło: gizmodo.com, grafiki: fossbytes.com]