WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Odkryto błąd w procesorach Intela

Po przeszło 21 latach od niesławnego buga Pentium FDIV w procesorach Intela odkryto kolejny błąd. Tak jak i wtedy – dotknięte błędem okazują się najnowsze konstrukcje amerykańskiego producenta. FDIV bug powodował rzadkie problemy z nieprawidłowymi wynikami dzielenia liczb zmiennoprzecinkowych i ostatecznie zmusił firmę do bezpłatnej wymiany dotkniętych nim procesorów.

Obecny problem ujawnia się wyłącznie w procesorach z rodziny Skylake. Konkretnie, udało się go zaobserwować w przypadku modelu Core i7-6700K (niezależnie od innych użytych komponentów). Okazuje się, że procesory te odmawiają współpracy w trakcie pracy z programem Prime95.

Prime95 jest popularnym programem diagnostycznym używanym do sprawdzania stabilności działania procesorów. Aplikacja poszukuje dużych liczb pierwszych przy pomocy szybkiej transformacji Fouriera. Chociaż brzmi to dosyć egzotycznie, to na podobnej zasadzie działa wiele popularnych formatów kompresji.

Co ciekawe, błąd powodujący zawieszanie się systemu, zaobserwowano tylko przy teście w którym wykładnik potęgowy wynosi dokładnie 14942209. Błąd u różnych użytkowników pojawia się po różnym czasie – niektórzy po kilku dniach ciągłego działania testu jeszcze go nie doświadczyli.

Jak zauważyli internauci, błąd występuje także wyłącznie przy włączonej funkcji wielowątkowości (hyper-threading). Intel twierdzi, że błąd jest wyjątkowo specyficzny i procesory nie wymagają wymiany. Firma pracuje już z producentami płyt głównych nad łatkami BIOS-u mającymi uniemożliwić pojawianie się problemu.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]