WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto nowy, nietypowy nadprzewodnik

Nadprzewodniki to materiały, które przewodzą prąd nie stawiając mu żadnego oporu. Inną ich niezwykłą właściwością jest to, że są całkowicie niepenetrowalne dla pól magnetycznych – dzięki temu magnes umieszczony nad nadprzewodnikiem lewituje. Choć pierwszy nadprzewodnik odkryto już w 1911 roku, to niezwykłe materiały wciąż nie weszły do powszechnego użytku. Wynika to z faktu, że zjawisko nadprzewodnictwa występuje wyłącznie w bardzo niskich temperaturach, których utrzymywanie na dużą skalę jest kompletnie nieopłacalne.

Pierwszy raz nadprzewodnictwo odkryto w rtęci. Aby metal ten z przewodnika stał się nadprzewodnikiem, trzeba go schłodzić niemal do temperatury zera absolutnego przy użyciu ciekłego helu. Niestety jest to proces bardzo drogi, więc uczeni przez dziesięciolecia szukali materiałów, które wykazują właściwości nadprzewodzące już w temperaturze ciekłego azotu. Udało się to dopiero w 1987 roku schładzając specjalny materiał ceramiczny.

Choć ciekły azot jest o wiele tańszy od ciekłego helu, to konieczność jego użycia wciąż jest poważnym ekonomicznym ograniczeniem do zastosowania nadprzewodników. Dlatego bardzo ważne może się okazać odkrycie badaczy z University of Bath, którzy stwierdzili, że można znacznie podnieść temperaturę w której materiał osiąga stan nadprzewodzący oświetlając go odpowiednio dobranym laserem.

fuleren
Fuleren składający się z 60 atomów węgla

Anglicy w badaniach wykorzystali materiał składający się z fulerenów i atomów potasu. Normalnie wykazuje on właściwości nadprzewodzące dopiero schłodzony do temperatury 20K. Okazuje się, że wprawiając fulereny w wibracje za pomocą lasera o odpowiednio dobranej częstotliwości można otrzymać właściwości nadprzewodzące w temperaturze 100K, czyli około -173oC. Nie jest to co prawda rekord temperatury osiągniętej przez nadprzewodnik, jednak wyniki badania wykazują, że na niektóre materiały można łatwo wpływać tak, aby stawały się nadprzewodnikami w wyższych niż normalnie temperaturach.

[źródło: iflscience.com; grafika: wikipedia]