WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto zdumiewająco podobną do Jowisza planetę pozasłoneczną

Astronomom wykorzystującym 3.6-metrowy teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się zidentyfikować planetę zdumiewająco podobną do Jowisza, krążącą na podobnej orbicie wokół podobnej do Słońca gwiazdy HIP 11915. Odkrycie wskazuje na możliwość występowania innych zbieżności.

Metody poszukiwania planet pozasłonecznych najlepiej się sprawdzają w systemach planetarnych, w których regiony centralne są zapełnione przez planety o dużej masie (kilkukrotnie większej niż Ziemia). W Układzie Słonecznym sytuacja jest inna – centrum zajmowane jest przez małe, skaliste planety, a po dalszych orbitach krążą gazowe olbrzymy.

Wiele nowych teorii na temat powstawania układów planetarnych pozwalających na rozwinięcie się życia wskazuje na kluczową rolę pola grawitacyjnego planet takich jak Jowisz. Odnalezienie „sobowtóra” gazowego olbrzyma to istotny krok na drodze do odnalezienia systemów podobnych do Układu Słonecznego.

Zespół naukowców celowo zwrócił uwagę na gwiazdy podobne do Słońca – był to pierwszy logiczny krok w procesie poszukiwania układów planetarnych bliskich naszemu. Odkrycia dokonano przy użyciu spektrometru HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) zainstalowanego w Chilijskim obserwatorium ESO w La Silli.

Jupiter_by_Cassini-Huygens

Oczywiście, już wcześniej znajdowano gazowe olbrzymy – jednak to znalezisko, pod względem podobieństwa masy i promienia orbity bije na głowę wszystkie inne egzoplanety. Nie można zapomnieć o gwieździe HIP 11915 – jej wiek, jak również skład chemiczny, niemal dokładnie odpowiada Słońcu. Wskazuje to na możliwość istnienia skalistych planet dookoła HIP 11915.

Według szefa zespołu naukowców – Jorge Melendeza z Uniwersytetu São Paulo poszukiwania „Ziemi 2.0 i kompletnego Układu Słonecznego 2.0” należą do najbardziej pasjonujących naukowych zmagań. Jak twierdzą badacze, krążące po dalekich orbitach (i długich okresach obiegu) gazowe olbrzymy udaje się znajdować właśnie dzięki długoterminowej stabilności instrumentów takich jak HARPS.

HIP 11915 można uznać za jeden z najbardziej podobnych do Układu Słonecznego systemów planetarnych. jest zatem wśród najlepszych miejsc do poszukiwań światów zbliżonych do Ziemi.

[źródło i grafika: phys.org]