W niedalekiej przyszłości, złapanie odrobiny słońca może dać więcej niż opaleniznę i trochę witaminy D. Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii wykazali, że ogniwa słoneczne umieszczone pod skórą mogą wygenerować wystarczająco dużo energii, by zasilić typowy rozrusznik serca przez cały rok.

Myśl o 1,5-calowym, kwadratowym ogniwie słonecznym, wszczepionym pod skórę może być nie do pomyślenia dla ludzi wrażliwych, ale urządzenia te mogą być niezwykle wygodne, nie wspominając już o kwestii życia lub śmierci. Implanty medyczne potrzebują energii, a energia zazwyczaj pochodzi z baterii. Baterie sprawiają, że urządzenia te są nie tylko bardziej toporne, ale też wymagają regularnej wymiany.

„Implant zasilany energią słoneczną nie wymaga akumulatora podstawowego, a zatem nie będzie musiał zostać zastąpiony po kilku latach” powiedział Lukas Bereuter, główny badacz. „Oznacza to dla pacjentów, że nie musieliby poddawać się wielokrotnie zabiegom wymiany, które są kosztowne i zawsze niosą ze sobą ryzyko powikłań. Ponadto, implant może być zaprojektowany tak, by miał znacznie mniejszą objętość, co może mieć korzystny wpływ na komfort pacjenta.”

W badaniu Bereuter i jego zespół wykazali, że te małe baterie słoneczne mogą przechwycić wystarczającą ilość światła słonecznego przez filtr podobny do skóry. Wyposażyli 32 różnych ochotników w przenośne urządzenia pomiarowe do ciągłego pomiaru mocy wyjściowej tych komórek. Choć badani spędzili różne ilości czasu na świeżym powietrzu, każdy z nich wygenerował wystarczająco dużo energii, aby z powodzeniem zasilać swoje odpowiednie urządzenia – nawet w zimie. „Na przykład” powiedział Bereuter „jeśli pacjent będzie pozostawał na zewnątrz w słońcu przez cały dzień, ogniwa słoneczne mogą potencjalnie wygenerować wystarczającą ilość energii do pracy rozrusznika serca przez kilka miesięcy.”

Naukowcy pracują obecnie nad prototypem rozrusznika serca zasilanym przez ultra-cienkie i elastyczne ogniwa słoneczne, zdolne do dostosowania się do anatomii pacjenta. Praca ze szczegółami na ten temat została opublikowana w czasopiśmie Annals of Biomedical Engineering.

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: Wikimedia Commons

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!