WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Ogromny ruchomy żyrandol inspirowany stadem ptaków

Projektanci Richard Harvey i Keivor John stworzyli ruchomy żyrandol, posiadający prawie 5 metrów długości. Dzieło zostało wykonane z 20 stalowych pierścieni, które krążą dookoła środka struktury. Obracają się one pozornie losowo, aby w pewnych momentach tworzyć geometryczne wzory.


Struktura została nazwana Murmuration Chandelier. Nazwa została zainspirowana dużymi stadami szpaków w locie, czyli właśnie tak zwanymi „murmurations”. Od wielu lat intrygują one naukowców. Bo jak taka duża zgraja ptaków może poruszać się jak zgrany zespół? Okazuje się, że każdy z nich natychmiastowo odbiera od sąsiada sygnał, gdzie poruszyć się w danym momencie. A ponieważ wszystkie one są częścią połączonej sieci, to nawet jeden ptak może zainicjować falę wydarzeń, która przewinie się przez całą grupę.

Autorzy twierdzą, że ich dzieło, tak jak ptaki porusza się to tu, to tam, pozornie chaotycznie, aby utworzyć spiralne wzory i kształty. Od dołu wygląda on jak spirograf poruszający się dookoła środkowego punktu.
Każdy z pierścieni ma swój własny napęd oraz przeciwwagę, tak aby konstrukcja była stabilna niezależnie od pozycji. Te na dole wirują szybciej niż te górne, co tworzy ogromne możliwości jeśli chodzi o liczbę dostępnych kształtów. Prędkość może być dodatkowo sterowana za pomocą specjalnej aplikacji. Ponad to wszystkie pierścienie mają laserowo wycięte wzory przypominające abstrakcyjne ptaki.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]