WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Będzie przełom w energetyce? Opracowano tani nadprzewodnik

Nadprzewodniki to materiały, które przewodząc prąd nie stawiają mu żadnego oporu. Byłyby idealnym materiałem do produkcji sieci przesyłowych i elektromagnesów, gdyby nie to, że są drogie w produkcji i wykazują swoje niezwykłe właściwości wyłącznie w niezwykle niskich temperaturach. Jedną z tych dwóch wad udało się właśnie przezwyciężyć zespołowi badaczy z Cornell University.

Uczeni, w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, opisali stworzony przez siebie materiał nadprzewodzący jako stosunkowo prosty i tani w produkcji. Nie tylko jest on bowiem tani, lecz również, w przeciwieństwie do większości nadprzewodników, bardzo elastyczny. Nowa substancja jest polimerem składającym się z azotku niobu.

Chociaż już wcześniej wiedziano, że azotek niobu wykazuje właściwości nadprzewodzące, to dopiero na Cornell University udało się uzyskać go w postaci taniego i elastycznego polimeru. Proces produkcji jest prosty, ale jednocześnie wymaga pewnej precyzji. Zamiast uzyskiwać azotek niobu, jak to robiono dotychczas, w temperaturze 850 stopni Celsjusza, procedurę zmodyfikowano.

Aby uzyskać polimer należy najpierw ogrzać tlenek niobu do 750 stopni, schłodzić go, następnie wystawić na działanie amoniaku ogrzewając do 850 stopni i ponownie powoli schłodzić. Uzyskany w ten sposób nadprzewodnik, poza wcześniej wspomnianymi właściwościami, daje się bardzo łatwo łączyć z innymi materiałami, co może być ważnym czynnikiem pozwalającym na komercjalizację materiału. Obecnie naukowcy, choć zachwyceni możliwościami nowego polimeru, nie mają pojęcia dlaczego nietypowy proces produkcyjny tak korzystnie wpływa na jego właściwości.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]