WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oracle chce pozbyć się wtyczek Javy z przeglądarek

Tak jak Flash od firmy Adobe został wyparty przez HTML5, tak przyszła teraz pora na Javę od Oracle. Obie wtyczki nie są już kompletnie potrzebne, a poza tym ich bezpieczeństwo było wiele razy już kwestionowane. 

Od końca 2015 roku wszystkie firmy powoli przestają polegać na zewnętrznych wtyczkach, takich jak Silverlight, Flash czy właśnie na wspomnianej Javie. Wszystko to wynika z faktu, iż nowsze przeglądarki starają się redukować korzystanie z dodatkowych pluginów, które mają ogromną ilość luk w zabezpieczeniach. Oracle jednak nie chce wycofywać całkowicie z przeglądarek. Firma zaleca teraz przesiadkę z Java Applets, które wykorzystują wtyczki, na technologię Java Web Start – niewymagającą żadnych dodatkowych pluginów przeglądarkę. Kolejną alternatywą jest też HTML5.

Wtyczka Java do przeglądarek powoli przestanie otrzymywać dalsze wsparcie, razem z wejściem JDK 9. W późniejszych wersjach Oracle JDK oraz JDE technologia ta zostanie jednak całkowicie wycofana. Tutaj znajdziecie testową wersję JDK 9, a tutaj instrukcję jak przesiąść się z rozwiązań wymagających pluginów Javy w przeglądarce.

[źródło: blogs.oracle.com | zdjęcie: eteknix.com]