WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Origami, które składa się samo – postępy w pracach nad grafenem

Do tej pory, tylko osoby z tytułem inżyniera (lub wyższym) w dziedzinie magii i czarodziejstwa były w stanie sprawić, by ich origami składało się same. Jeśli jednak zabrakło ci punktów (many), by dostać magiczny list z Hogwartu, wciąż możesz zobaczyć tego typu zjawisko dzięki niesamowitej substancji, o której nikt jeszcze z pewnością nie słyszał – chodzi oczywiście o grafen.

1508942703200385347

Grupa chińskich naukowców, których pracę opublikowano w Science Advances z tego tygodnia, opracowała nowy papier oparty o tlenek grafenu. Kartka wykonana z tej substancji pod wpływem temperatury sama może się zaginać, czy nawet chodzić. Aktywne regiony materiału kurczą się gdy zostają podgrzane laserem podczerwonym, a gdy światło zostaje wyłączone – wracają do pozycji pierwotnej. Proces można zaobserwować na poniższym wideo:

Technologia raczej nie wkroczy pod strzechy w charakterze materiału do robienia samoprzylepnych karteczek, niemniej ma potencjał do znalezienia się w powszechnym użytkowaniu. Może posłużyć do stworzenia tanich sensorów, które wykrywałyby zmiany w temperaturze, wilgotności, czy kwasowości. Kto wie, może jako przybór do prac ręcznych również by się sprawdziła.

Pełny tekst pracy naukowej

[źródło i grafika: gizmodo.com]