WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie protez

Postęp biomechaniki sprawia, że protezy stają się coraz bardziej czułe na sygnały dochodzące z ciała człowieka. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zostały opisane w dwóch artykułach opublikowanych w Science Translational Medicine.

Protezy prawdopodobnie nigdy w 100% nie zastąpią naturalnych kończyn, ale z pewnością mogą one w różnym stopniu ułatwić życie. Badania opublikowane a czasopiśmie pokazują, że osoba je nosząca może mieć zmysł dotyku w miejscu protezy oraz mogą one znacznie lepiej „domyślać się” intencji pacjenta.

Jeden z eksperymentów opisuje urządzenie neuronowe wszczepione w ramiona dwóch osób z amputowanymi rękoma. Mogą one stymulować nerwy do naśladowania dotyku. Obie osoby mogły bez problemu podnieść wiśnie i ich nie zmiażdżyć. Jest jednak jedna wada tego projektu- elektrody wystają przez skórę co wygląda okropnie.

W drugim badaniu interfejs neuronowy został wszczepiony w kości. Pozwoliło to na znacznie lepszą kontrolę nad protezą. Każde z tych badań nosi coś nowego w dziedzinę protez. Kto wie, może kiedyś dzięki temu będzie możliwe „ulepszanie” człowieka jak w Deus Ex?

Źródło: http://www.digitaljournal.com, zdjęcie: vosta via photopin cc