WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

Osuszacz powietrza – zbędny wydatek czy domowy must have?

[Notka sponsorowana]

Wilgotne powietrze w domu to źródło wielu problemów. Przede wszystkim w takim środowisku szybko rozwijają się szkodliwe drobnoustroje. Wilgotne pomieszczenia mają też niższy komfort cieplny, czyli po prostu ciężko jest je ogrzać. Innym, bardzo dokuczliwym problemem jest nieprzyjemny zapach czy kłopot z wysuszeniem odzieży.

Jeśli w twoim domu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym panuje nieprzyjemny chłód, ściany sprawiają wrażenie lekko wilgotnych, a na oknach od wewnątrz zbiera się para wodna, może to oznaczać, że pora zabrać się za osuszanie. Poniżej podpowiemy ci, jak to zrobić.

Nadmierna wilgotność powietrza i jej możliwe przyczyny

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś ustalić, jest przyczyna zbyt wysokiej wilgotności. Warto najpierw skontaktować się ze specjalistami, którzy zweryfikują poprawność działania wentylacji. Często to właśnie uszkodzenie tego systemu sprawia, że wilgoć nie wydostaje się na zewnątrz, tylko zalega w pomieszczeniach.

Innym problemem może być brak izolacji cieplnej lub jej wadliwa konstrukcja. W skrajnych przypadkach skutkuje to nie tylko nadmierną wilgocią, ale też zagrzybieniem ścian.

Często przyczyną nadmiernej wilgotności są również wady konstrukcyjne budynków, takie jak nieszczelne ściany lub dach. Woda może wnikać w ich szczeliny i podnosić wilgotność pomieszczeń znajdujących się nawet kilka kondygnacji niżej.

 

Osuszacz powietrza, czyli szybka pomoc w problemach z wilgotnością

Nie wszystkie wady powodujące zawilgocenie pomieszczeń da się szybko usunąć. Najprościej więc możemy zaradzić temu problemowi, kupując dobry osuszacz powietrza.

Jest to urządzenie elektryczne, które filtruje powietrze, usuwając z niego wilgoć. Nabywając taki sprzęt, sprawdź przede wszystkim dla jakiej powierzchni jest dedykowany. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 40 metrów kwadratowych. Takie urządzenie doskonale poradzi sobie z osuszeniem powietrza w pokoju lub kawalerce. Jeśli jednak szukasz osuszacza do bardzo dużej powierzchni, jak na przykład piwnica, lepiej rozważ nabycie urządzenia profesjonalnego, o większej mocy.

Kolejną ważną cechą jest skuteczność. Dobry osuszacz pokojowy powinien osiągać wydajność na poziomie ok. 15 – 20 litrów na dobę. Kupując to urządzenie, warto sprawdzić też poziom emitowanego przezeń hałasu, ponieważ nie jest ono bezgłośne.

Wiele osób pyta, czy alternatywą dla elektrycznego osuszacza powietrza może być prosty pochłaniacz wilgoci. Niestety – takie pochłaniacze z racji na swoje niewielkie rozmiary, sprawdzą się tylko w malutkich pomieszczeniach, jak na przykład niewielka łazienka lub garderoba.

Osuszacz powietrza – czy warto?

Jeśli dokucza ci nadmierna wilgotność, zakup osuszacza jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Takie urządzenie, aby było skuteczne, musi jednak być używane przez dłuższy czas.

Zawsze staraj się też dążyć do tego, aby w miarę możliwości usunąć przyczynę gromadzenia się wilgoci w twoim domu.

[Notka sponsorowana]