WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oto kamera nagrywająca obraz w 5 kwintylionach klatek na sekundę

Kamery konsumenckie potrafią nagrać obraz w około 240 klatkach na sekundę, by następnie móc przedstawić obraz w zwolnionym tempie. Naukowe urządzenia tego typu poszły jednak dalej i do tej pory mogły uwieczniać obraz w 100 000 klatkach na sekundę, choć jakiś czas temu udało się uwiecznić ruch w 100 miliardach FPS. Jednakże i ten rekord został teraz został znacznie, ale to znacznie pobity.

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund dokonali czegoś wręcz niemożliwego. Stworzyli oni kamerę, która jest w stanie rejestrować obraz w zatrważających 5 kwintylionach klatek na sekundę. Po co to w ogóle komu? Ano po to, żeby rejestrować niezwykle szybko zachodzące w naturze procesy. Przykłady? Sposób w jaki przemieszcza się w naturze światło, a nawet aktywność mózgu u zwierząt. Zespół naukowców stworzył taki sprzęt głównie w celu wizualizacji procesu spalania na poziomie molekularnym (!), co może ostatecznie prowadzić do stworzenia bardziej efektywnych silników czy turbin. Urządzenie będzie dostępne dla szerszego grona naukowców za około 2 lata, przynajmniej jeśli wierzyć zespołowi z Lund.

Kamera FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures) działa w bardzo nietypowy sposób. Na dzień dzisiejszy ciężko w ogóle sprawić, żeby migawka była w stanie otworzyć się i zamknąć 5 kwintylionów razy w ciągu sekundy, dlatego naukowcy opracowali zupełnie inną metodę. FRAME używa promieni laserowych, kilku ekspozycji oraz komputera. Laser uderza w obraz, używając przy tym specjalnego kodu – jedna klatka ma kilka zakodowanych promieni laserowych w środku danego obrazu. Następnie komputer jest w stanie rozdzielić rozdzielić tę pojedynczą klatkę na kilka obrazków, używając danych zebranych z lasera. Na koniec ułamki klatek łączone są w jedną całość, czyli w odpowiedni film i dzięki temu framerate jest tak strasznie wysoki.

5 kwintylionów klatek na sekundę to liczba, którą ciężko sobie wyobrazić. To jedna piątka i aż 30 zer, co jako graczowi PC-towemu, który cieszy się, gdy gra osiągnie u niego wynik 60 FPS, absolutnie nie mieści się w głowie. Macie może jakieś pomysły wykorzystania takiej kamery? Z chęcią przeczytam nawet najbardziej szalone pomysły.

źródło: digitaltrends.com | zdjęcie: klatka z filmiku na YouTube