WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Oto najgorsze hasła dostępu z roku 2015

Doczekaliśmy się wreszcie rankingu najgorszych haseł, z jakich wciąż korzysta spora liczba osób. Wśród nich znajdują się prawdziwe perełki, takie jak „123456”, „passw0rd”, „dragon” czy „football”. 

Nic dziwnego, że tak często mówi się teraz o kradzieży danych w internecie, kiedy ludzie do swoich ważnych kont dobierają niezwykle proste i łatwe do odgadnięcia hasła. Nie od dziś wiadomo że hakerzy, chcąc dostać się do jakiegoś systemu, za najsłabsze ogniwo zawsze uważają czynnik ludzki – a konkretniej ludzką głupotę. Dowodem jest na to zestawienie tych najłatwiejszych do złamania „szyfrów”, które zostało opublikowane przez firmę SplashData. W 2015 mieliśmy do czynienia z wyciekiem wielu informacji z różnych stron w sieci, które zawierały właśnie „kody dostępu” różnych użytkowników. Wśród 2 milionów wykradzionych danych pracownicy SplashData sprawdzili, czy wśród nich znajdują się najprostsze do złamania kombinacje. Następnie podliczyli ilość ich wystąpień i na podstawie tego sporządzili wspomniany przeze mnie ranking, który w całości możecie obejrzeć tutaj, a jego „Top 10” wymienię poniżej.

  1. 123456
  2. password
  3. 12345678
  4. qwerty
  5. 12345
  6. 123456789
  7. football
  8. 1234
  9. 1234567
  10. baseball

 

Jeśli korzystacie z któregoś z tych haseł, cóż, radzę wymyślić coś bardziej kreatywnego, o ile faktycznie chcecie zachować swoje poufne dane. Dobre hasło powinno być oryginalną kombinacją liter i ciągiem kilku cyfr wraz ze znakami typu: „!” lub „&”. Nie sprawi to nagle, że Wasze konta nagle staną się istnymi fortecami, ale ktoś kto zna Wasz login lub e-mail będzie miał o wiele cięższy orzech do zgryzienia, jeśli będzie chciał się włamać.

[źródło: teamsid.com; zdjęcie: engadget.com]