WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oto winda poruszająca się w każdym kierunku bez użycia kabli

Winda to kluczowa rzecz przy naszej współczesnej architekturze, wypełnionej po brzegi wieżowcami. To świetne wynalazki, ale mają swoje wady. Niemiecka firma ThyssenKrupp zamierza się ich pozbyć.

Windy przy pomocy lin nie mogą poruszać się jakoś specjalnie szybko, a i nie mogą przemieszczać się chociażby na boki. Dlatego też ThyssenKrupp chce zastąpić je magnetycznymi silnikami liniowymi, czyli czegoś podobnego do kolei magnetycznej. Dzięki temu będzie można jeździć nią zarówno wzdłuż jak i wszerz, a to zapewne pozwoli architektom na konstruowanie bardziej szalonych konstrukcji. Mogą one operować w pętli i nie są ograniczone do określonej wysokości. Łatwo zatem umieścić kilka wind w jednym szybie, co przełoży się na czas oczekiwania na takową. Rzekomo przy tym rozwiązaniu nie będziemy zmuszeni czekać dłużej niż 30 sekund.

Oczywiście nie jest to pierwsze takie rozwiązanie. MagneMotion użyło podobnego systemu w lotniskowcach dostarczających broń. Ale pomiędzy militariami, a użyciem praktycznym jest długa droga, którą ThyssenKrupp zdaje się znacząco skracać. Firma zamierza testować po raz pierwszy taką windę w budynkach w 2016 roku. To już niedługo! W przyszłości nawet wjazd na najwyższe piętro wieżowca będzie szybką i banalną czynnością.

https://www.youtube.com/watch?v=KUa8M0H9J5o

[źródło: engadget.com; zdjęcie: www.dezeen.com]