[Notka sponsorowana]

Outsourcing pracowników działu IT jest coraz bardziej popularny. Zarówno dla nowopowstałych jak i dojrzałych firm jest to często najkrótsza droga do pozyskania wartościowych pracowników.
Wielu przedsiębiorców, zastanawiając się nad wyborem firmy oferującej outsourcing IT, nie docenia korzyści wynikających z oferowanej elastyczności rozliczeń. Tymczasem właśnie elastyczność jest jednym z najważniejszych czynników determinujących wysokość ponoszonych kosztów. Dlaczego tak się dzieje?

Pracochłonność a brak zasobów

Określenie czasochłonności prac projektowych jest podstawą wyceny przedsięwzięcia. Istnieje wiele technik i narzędzi pozwalających na dość precyzyjne określenie czasu realizacji konkretnych zadań. Jeżeli znana jest już pracochłonność, można przystąpić do przydzielania zadań i rozpoczynać realizację. Wszystko wydaje się niezmiernie proste, o ile spełniony jest jeden warunek – firma posiada odpowiednią liczbę pracowników. W przypadku ich braku, pojawiają się problemy.

Rekrutacja – trudna sprawa

Pierwszym pomysłem jest najczęściej rekrutacja. Jednak obecnie znalezienie pracownika o odpowiednim poziomie kompetencji nie jest zadaniem łatwym.  Można nawet powiedzieć, że to zadanie bardzo trudne. Konkurencja jest bardzo duża, a to powoduje, że koszty rekrutacji drastycznie wzrastają.

Dużym wyzwaniem jest zakres kompetencji. Prace projektowe mogą wymagać specjalizacji w różnych dziedzinach. Jeżeli do sprawnego wdrożenia potrzebny jest menedżer projektu i kilku programistów, niezbędne będzie zatrudnienie wielu osób.

Jest jeszcze jeden poważny minus klasycznej rekrutacji. Zazwyczaj jest to sposób na pozyskanie pracownika, z którym planowana jest dłuższa współpraca. A co w przypadku, gdy oszacowana pracochłonność to na przykład 6 tygodni?

Outsourcing

Dobrą alternatywą jest outsourcing pracowników. Jednak do tej elastycznej formy kontraktów z pracownikami również należy się dobrze przygotować. Kluczowe znaczenie ma znalezienie partnera oferującego usługę outsourcingu.

I właśnie w tym momencie na pierwszy plan wychodzi elastyczność potencjalnego partnera. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na zakres kompetencji. Istnieją rozwiązania pozwalające na wynajęcie całego zespołu niezbędnego do sprawnej realizacji projektu. Przy wyborze partnera warto zwrócić uwagę czy oferuje on właśnie takie możliwości. Pozwala to na uniknięcie problemów, na jakie można natrafić podczas prac.

Drugim niezwykle ważnym aspektem jest możliwość elastycznego rozliczania. Jeżeli potrzebujesz programistę front-end na 2 tygodnie to nie ma sensu wynajmować takiego pracownika na dłuższy okres. Będzie to niepotrzebne generowanie dodatkowych kosztów, których można uniknąć. Dokładnie taka sama zasada powinna dotyczyć wszystkich członków wynajmowanego zespołu. Dodatkowo umowa outsourcingu powinna umożliwiać elastyczne wydłużanie lub skracanie okresu wynajmu pracowników. Dzięki temu w razie jakichkolwiek zmian w terminarzu nie będzie potrzeby prowadzenia kolejnych negocjacji i wprowadzania zmian w umowie.

Elastyczność jest naprawdę ważnym elementem kontraktu outsourcingowego. Jej brak może być przyczyną poważnego wzrostu kosztów, co w efekcie będzie rzutować na opłacalność całego projektu.

[Notka sponsorowana]

    Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!