WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Owłosiony strój do nurkowania utrzymujący ciepło

Strój do nurkowania kojarzy się raczej każdemu z gładkim kostiumem z pianki. Jednak, któregoś dnia zastąpić je mogą futrzane okrycia. Podczas gdy delfiny czy walenie, aby utrzymać ciepło w zimnej wodzie wykorzystują tłuszcz to już na przykład foki czy wydry polegają właśnie na grubej warstwie sierści. Zatrzymuje ona warstwy powietrza, które nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła jak woda, dzięki czemu ciepło nie jest tak szybko tracone.

Inżynier mechanik Alice Nasto z Massachusetts Institute of Technology oprcował sztuczny materiał, który naśladuje takie futro, aby zobaczyć jak włoski chronią morskie stworzenia. „Nasza grupa bada mnóstwo inspirowanych biologią problemów mechaniki płynów, takich jak użycie śluzu do poruszania się przez ślimaki oraz jak niektóre owady mogą chodzić po wodzie” – mówi. Badacze użyli ciętych laserowo form akrylowych, aby wytworzyć owłosioną powierzchnię z silikonowej gumy. Następnie rozpoczęli eksperymenty, aby ustalić jak zmiana parametrów takich jak długość czy rozstaw włosa wpłynie na ich materiał zanurzony w cieczach o różnych lepkościach. Odkryli oni, że główną rolę odgrywa w tym ułożenie włosów. Dłuższe i bliżej ułożone sprawiały, że powierzchnia lepiej wyłapywała powietrze i utrzymywała suchość.

Większość poprzednich badań nad wodoodpornymi powierzchniami polegała na strukturach wielkości nano- bądź mikrometrów. Kropelki wody zatrzymywały się na ich szczytach. Nasto i jej współpracownicy odkryli, że również większe obiekty mogą zapewniać właściwości wodoodporne. Ponad to, taki materiał będzie prawdopodobnie tańszy w produkcji.

Eksperymenty były prowadzone na sztywnych, gładkich włosach o jednolitej długości rosnących prosto z materiału. Przyszłe badania pozwolą stwierdzić jak inne ich rodzaje będą się zachowywać. Co więcej badane było tylko to jak powietrze zostaje zatrzymane między włoskami, podczas zanurzania ich w cieczy. Trzeba zbadać również co będzie się działo podczas odwrotnego procesu – wtedy woda powinna zostać złapana przez owłosiony materiał. No i oczywiście trzeba dowiedzieć się również jak pozostać suchym nie tylko podczas zanurzania, ale również, gdy zostaje się w wodzie na dłużej.

[źródło i grafika: popsci.com]