WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Palenie zainspirowało naukowców do nowego leczenie otyłości

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał właśnie palenie tytoniu oraz ekspozycję na niskie temperatury w celu stworzenia leczenia otyłości. We wczesnych eksperymentach na myszach nowa terapia okazała się niezwykle skuteczna.

Naukowcy wywoływali u tych zwierząt termogenezę za pomocą cząsteczki o nazwie icilin. Wraz z nim zbadano inny związek, który ma tłumić apetyt. Jest to dimetylofenylopiperazyn (DMPP), który stymuluje ten sam receptor, który wykorzystywany jest przez nikotynę. Taka kombinacja związków znacząco obniżyła masę ciała, zwiększyła wydatki związane z energią oraz poprawiła nietolerancję glukozy. Naukowcy terapię nazwali biochemicznym papierosem i mówią, że przynosi ona pewne korzyści metaboliczne związane z paleniem tytoniu, bez negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy.

Trudno jest jednak przewidzieć, jaki wpływ taka terapia będzie miała na ludzi. Naukowcy chcą teraz sprawdzić jej bezpieczeństwo i skuteczność właśnie na ludziach. Jeśli zostanie ono potwierdzone, to możliwe, że terapia zostanie na stałe wprowadzona na rynek.

Czytaj też: Koktajl leków może przedłużyć życie

Źródło: https://newatlas.com/