WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Pamięć komputerowa wykorzystująca… dźwięk

Stuart Parkin z IBM od lat pracuje nad rozwojem nowego typu pamięci nieulotnej znanej jako Racetrack Memory. Zespół doktora Parkina już raz zrewolucjonizował budowę dysków twardych, opracowując kilkanaście lat temu technologię „spin-valve”, która pozwoliła na tysiąckrotny wzrost ich pojemności. Racetrack Memory jest co do zasady działania rozwinięciem idei magnetycznych dysków twardych, jednak pozbawionym ich największych wad.

W technologii z laboratoriów IBM dane umieszczone są jak na tradycyjnych dyskach twardych w formie magnetycznej, jednak nie są zapisane na talerzu, który musi się obrócić żeby właściwe komórki pamięci mogły być odczytane przez głowicę. Zgromadzono je natomiast na nanodrutach. Każdy z nich dysponuje własną głowicą odczytującą i zapisującą dane i jest nieruchomy. To bity poruszają się po nim, jak samochody po torze wyścigowym (stąd nazwa pamięci). Zapewnia to o kilka rzędów wielkości niższe czasy dostępu do danych niż w tradycyjnych dyskach talerzowych, przy zachowaniu równie dużej gęstości zapisu.

Jednak od początku rozwiązanie to borykało się z problemami. Występującą niespodziewanie kilkukrotnie niższą od teoretycznie wyliczonej prędkość ruchu danych po drucie udało się wyeliminować – trzeba było po prostu poprawić jakość wykonania, żeby w materiale nie występowały niejednorodności. Poważniejszym problemem okazały się natomiast zużycie energii i wydzielanie ciepła. Źródłem obu były stosowane metody przesuwania bitów po przewodzie – za pomocą prądu lub pola magnetycznego.

I tutaj dochodzimy do obecnego przełomu. Zespół badaczy z University of Sheffield oraz University of Leeds żeby zmusić do ruchu domeny magnetyczne postanowił użyć fal dźwiękowych. Fale przenoszone są przez podłoże na duże (w skali układów scalonych) odległości i mogą przemieszczać dane na wielu nanoprzewodach jednocześnie, dzięki czemu okazują się rozwiązaniem znacznie bardziej efektywnym energetycznie od dotychczas stosowanych metod. Może to oznaczać, że pamięć Racetrack Memory w końcu będzie się nadawać do komercjalizacji.

[źródło i grafika: spectrum.ieee.org]