WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Panasonic opracował elastyczną baterię

Elastyczna bateria (a raczej elastyczny akumulator – prawdziwe baterie są już niemal niespotykane w elektronice użytkowej) jest elementem niezbędnym do budowy prawdziwie elastycznego smartfona. Nad elastycznymi wyświetlaczami z dużym zaangażowaniem pracuje Samsung czy chociażby LG, technika budowy elastycznych, drukowanych układów scalonych znana jest od dawna, a jeżeli potrzebujemy szybszego układu, to potrafimy wytwarzać także coraz cieńsze, a dzięki temu coraz bardziej elastyczne, krzemowe układy scalone.

dali
Czy chcielibyście takiego smartfona? – „Trwałość pamięci” Salvadora Dali.

Wobec zaawansowanych prac nad elastyczną elektroniką, jeden z gigantów światowej produkcji akumulatorów postanowił opracować elastyczną baterię. Producentem tym jest Panasonic, znany niegdyś w Polsce jako producent sprzętu RTV i baterii alkalicznych, a obecnie m.in. współpracujący z Teslą przy produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Bateria opracowana przez Panasonic nie jest na szczęście tak elastyczna, żeby przepływać użytkownikowi przez palce, natomiast poddaje się deformacjom wystarczająco dobrze, żeby spełnić japońskie normy dla kart identyfikacyjnych. Może więc z powodzeniem zostać wykorzystana do produkcji na przykład inteligentnych kart dostępu. Zwłaszcza, że jest również bardzo cienka- mierzy zaledwie 0,55 milimetra grubości.

elastyczna_bateria
Promień zgięcia do 25mm, kąt skręcenia do 25% – tak w liczbach wygląda elastyczność nowej baterii.

Niestety, obecnie technologia opracowana przez Panasonic nie nadaje się jeszcze do wykorzystania w telefonach komórkowych. Problemem jest pojemność elastycznych akumulatorów. Jak na razie Japończykom udało się osiągnąć pojemność zaledwie 60mAh. Dlatego prędzej niż w telefonach zobaczymy je we wszelkiego rodzaju elektronicznych kartach czy w inteligentnych ubraniach.

źródło: digitaltrends.com