WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Panasonic stworzył najwydajniejszy panel słoneczny

Zaledwie kilka dni temu SolarCity ogłosiło stworzenie paneli słonecznych osiągających skuteczność na poziomie 22,04%. Powiązana z Elonem Muskiem firma nie utrzymała się jednak długo na prowadzeniu bo już w tym tygodniu wyprzedził ją Panasonic.

Japończykom udało się zaprojektować urządzenie o wydajności wynoszącej 22,5%. Choć różnica wydaje się niewielka, tym bardziej dla osób śledzących nowinki powiązane z wykorzystywaniem energii słonecznej, to rezultat rzeczywiście jest niezły. Pojawiały się przecież doniesienia o prototypach osiągających nawet 40-procentowe rezultaty, jednak w tamtych przypadkach badano pojedyncze ogniwa, które dodatkowo naświetlano skupionymi wiązkami światła. Tutaj mamy do czynienia z normalnymi, poza-laboratoryjnymi warunkami.

Panasonic oferuje 270-watowy panel wyposażony w 72 ogniwa stworzone z krystalicznego krzemu. Nie jest on najbardziej wydajnym materiałem, jednak pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji. To od nich zależy sukces projektu – firma celuje w masową produkcję dla zwykłych obywateli.

Więcej informacji na temat rekordowo wydajnych paneli powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu, kiedy to Panasonic przedstawi swoje dzieło na wystawie poświęconej wykorzystywaniu energii słonecznej.

[źródło i zdjęcie: sciencealert.com]