Sprzęt elektroniczny niestety często jest delikatny. Upadek na betonową posadzkę, wpadnięcie pod prysznic, czy nawet duże zapylenie mogą uczynić najnowszy cud techniki nieużywalnym. Nie powinniśmy swoich – mobilnych przecież – telefonów i tabletów używać mroźną zimą na dworze ani zostawiać ich latem w pełnym słońcu. Jednak amerykańska firma Dell postanowiła nieco ulżyć zmartwieniom osób chcących używać tabletu w trudnych warunkach.

Nowy Dell Latitude 12 Rugged Tablet został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o osobach pracujących lub spędzających czas wolny w niesprzyjającym otoczeniu. Jak twierdzi producent, tablet ma być odporny na “zalanie, piasek, kurz, upadek z 1,2 metra oraz ekstremalne temperatury”. Jeżeli takie zapewnienia są miodem dla waszych serc i nektarem dla uszu, zapewne zainteresują was również szczegóły.

Po pierwsze urządzenie spełnia wymagania normy IP65. Pierwsza cyfra oznacza, że obudowa jest pyłoszczelna, natomiast druga oznacza wodoszczelność… do pewnego stopnia. Nowy Latitude jest, owszem, odporny na umiarkowane polewanie wodą, jednak z kilku chwil zanurzenia (pół godziny na głębokości 1 metra) prawdopodobnie wyjdzie już tylko jako drogi przycisk do papieru. Przez ekstremalne temperatury natomiast Dell rozumie takie, które znajdują się w zakresie od -29 do 63 oC. Jak na polskie warunki klimatyczne wydaje się to dużo, jednak nawet nasza zima potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć, podobnie jak temperatury w nagrzanych letnim słońcem pojazdach czy pomieszczeniach.

Pamiętajmy jednak o tym, że taki tablet nie tylko ma być wytrzymały, ale ma być również, po prostu – tabletem. Przyjrzyjmy się więc urządzeniu pod kątem funkcjonalności. Dzięki wymiennej baterii Dell obiecuje 12 godzin działania bez podłączania do gniazdka. Przy tym jasny ekran multidotykowy, o przekątnej 11,6″, ma być czytelny w świetle dziennym. Należałoby przy tym sprawdzić, czy oba te fakty mogą mieć miejsce jednocześnie. Będziemy mieli możliwość obsługi dotykowej również w rękawicach. Rozczarowuje jednakże rozdzielczość wyświetlacza –  jest to szokujące w przypadku tabletu z tak dużym ekranem, spotykane raczej w laptopach z najniższej półki, 1366×768 pikseli.

Trzeba natomiast Dellowi przyznać, że zadbał o dobrą specyfikację wnętrza modelu Latitude 12 Rugged Tablet. Wewnątrz urządzenia znajdziemy bowiem procesor Intel Core M, do 8GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności do 512 GB. Za zarządzanie tym sprzętem odpowiadać może system Microsoft Windows w wersji od 7 w górę.

Jeżeli chcielibyście zaopatrzyć się w tablet znacznie wytrzymalszy od przeciętnych konstrukcji, mamy dla was dobrą i złą wiadomość. Po pierwsze, produkt ma trafić do sprzedaży już za kilka dni (tj. pod koniec lipca). Po drugie: ma kosztować od 1600 do 2000 $. Jeżeli jednak dla kogoś ta cena jest miarę przystępna, to spieszę donieść, że Dell przygotowuje również pasującą do modelu Latitude 12 Rugged Tablet doczepianą klawiaturę (tak jak tablet – odporną na zalanie) oraz stawianą na biurko stację dokującą.

[źródło i zdjęcie: theverge.com]