Reklama

Papierosy mentolowe znikną ze sklepów. Czy da się je zastąpić?

Od 20 maja w Polsce nie będzie można legalnie kupić papierosów mentolowych. Dla wielu palaczy będzie to cios prosto w lewe płuco. Czy to oznacza konieczność porzucenia nałogu, czy też istnieją jakieś alternatywy?

Dlaczego wprowadzono zakaz sprzedaży papierosów mentolowych? Żeby obrzydzić palenie

Zakaz, który w Polsce będzie obowiązywać od 20 maja 2020 roku jest implementacją przepisów Parlamentu Europejskiego z 19 maja 2020 roku (dokument 2014/40/UE). Motywy unijnych włodarzy bardzo łatwo wyjaśnić. Mentolowy posmak papierosów ma umilać według nich palenie. Dlatego postawiono tutaj na prosty wniosek – usunięcie go z papierosów zniechęci do palenia, więc po papierosy będzie sięgać mniej osób. Złudne to nadzieje, ale próbować zawsze warto.

Czego dokładnie dotyczy zakaz?

Zakaz obejmuje nie tylko klasyczne papierosy mentolowe. W sklepach nie dostaniemy też papierosów z mentolową kapsułką, czyli tzw. klikanych oraz mentolowego tytoniu do samodzielnego skręcania.

Z półek znikną również środki aromatyzujące, czyli same kapsułki, papier, opakowania oraz filtry.

Czytaj też: Niedługo ze sklepów znikną papierosy mentolowe

Czy są jakieś alternatywy? Może Czarny Rynek?

Wszystkie zakazy dotyczą oczywiście legalnych środków, legalnie sprzedawanych w sklepach. Idę o zakład, że są już osoby, które szykują się na nadchodzącą apokalipsę sytuację i tworzą zapasy. Jedni zrobią to na własny użytek, a inni w poszukiwaniu zysku. Dopiero co śmialiśmy się z hurtowego kupowania papieru toaletowego, a zaraz przejdziemy do podobnych zakupów, ale papierosów mentolowych.

Do obrotu zapewne wejdą też papierosy tworzone metodami chałupniczymi. W internecie nie brakuje instrukcji podpowiadających jak samodzielnie wykonać papierosy o mentolowym aromacie.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wiadomo jakiego pochodzenia są papierosy z drugiej ręki. Nie wiadomo też jakie związki chemiczne wytwarzają się z samodzielnie wykonanych produktów. Mówiąc wprost – nie masz pojęcia co dokładnie palisz i co konkretnie zostaje w Twoich płucach.

Na rynku są też zamienniki

Po 20 maja jedynymi legalnymi dostępnymi na rynku urządzeniami dostarczającymi nikotynę  o mentolowym aromacie będą e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS. Jak to działa?

W przypadku e-papierosów podgrzewany jest specjalny płyn z nikotyną, który ma odpowiednio nasycić palacza. Nie zawsze jednak nikotyna zawarta w płynie pochodzi z tytoniu.

Czytaj też: Genetyka ma wpływ na palenie mentolowych papierosów

W przypadku podgrzewaczy takich jak wspomniany IQOS, podgrzewane są wkłady zawierające prawdziwy tytoń. I to on jest źródłem tak pożądanej przez palaczy nikotyny. IQOS nie spala tytoniu jak papieros w 900 stopniach Celsjusza, a jedynie podgrzewa go do 350 stopni. A to wg przeprowadzonych badań generuje zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy.

Skoro już o tym piszę, nie mogłem się powstrzymać, żeby nie sprawdzić, ile taka przyjemność kosztuje. Nie wygląda to źle. Najtańszego IQOSa w oficjalnym sklepie producenta można kupić za 135 lub 150 zł, natomiast koszt wkładów to 14 zł za paczkę 20 sztuk. W porównaniu z wariantem klasycznym, kosztującym zazwyczaj ok 16 zł lub więcej, to warta rozważenia alternatywa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News