W USA założono właśnie nową organizację pozarządową zajmującą się problematyką sztucznej inteligencji. Nazywa się The Partnership on Artificial Intelligence to Benefit People and Society lub w skrócie: Partnership on AI. Jakie dokładnie organizacja stawia sobie cele i kto stoi za powstaniem tego tworu?

W przeciwieństwie do na przykład Open AI, czy Open Compute Project, Partnership on AI nie zamierza zajmować się rozwojem samej sztucznej inteligencji i związanych z nią technologii. Celem organizacji jest natomiast prowadzenie badań na tematy związane z etyką, prywatnością, przejrzystością, wymianą informacji pomiędzy systemami sztucznej inteligencji i współpracy pomiędzy SI a ludźmi.

Na samych badaniach ma się przy tym nie kończyć. Dla Partnership on AI bardzo ważnym celem jest popularyzacja ich wyników. Amerykanie zamierzają organizować konferencje czy dyskusje oraz na wszelkie inne sposoby popularyzować wiedzę na temat sztucznej inteligencji.

Beczką dziegciu w tej łyżce miodu wydaje się jednak lista założycieli organizacji. Składają się bowiem na nią: Microsoft, Google, Facebook, Amazon oraz IBM. Czyli, jak wie większość osób zainteresowanych branżą, wyłącznie firmy, które wykorzystują sztuczną inteligencję do celów komercyjnych. Można się więc spodziewać, że zamiast organizacji prowadzącej rzetelne badania i informującej społeczeństwo o wszystkich aspektach nowej technologii, otrzymamy tubę propagandową producentów AI.

źródło: digitaltrends.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!