WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Paryż wprowadza zakaz korzystania z aut sprzed 1997

Paryż już od jakiegoś czasu zmaga się z problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. W tej nierównej walce władze stosowały już kilka różnych technik takich jak zakaz poruszania się pojazdów po kilku popularnych ulicach czy regularne dni bez samochodu. Teraz władze wprowadzą nowy środek – wyrzucą z miasta wszystkie starsze samochody.

Zmiana ta została zapowiedziana już w zeszłym roku, w ramach planu, który ostatecznie ma sprawić, że po ulicach Paryża nie będą poruszały się samochody mające więcej niż 10 lat. Póki co wraz z nadejściem 1 lipca zostanie wprowadzony zakaz poruszania się w ciągu tygodnia po centrum aut zarejestrowanych przed 1997 oraz motocykli zarejestrowanych przed 2000. Lecz, już na przykład w 2020 dozwolone będzie korzystanie jedynie z samochodów zarejestrowanych po 2011.

Liczba samochodów mających zostać zakazanymi wynosi jedynie około 10%. Jednak w rzeczywistości mogą one generować aż połowę zanieczyszczenia miasta. Mieszkańcy będą mogli co prawda jeździć nimi w weekendy, lecz nie wszystkim podoba się taka polityka. Nowe przepisy dotkną przede wszystkim uboższych paryżan, którzy korzystają z tych pojazdów do pracy.