WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

PCI Express 4.0 coraz bliżej

PCI Express (w skrócie PCIe) to standard komunikacji pomiędzy komponentami komputera, który od 2001 roku zastąpił popularne wówczas protokoły PCI oraz AGP. Od tego czasu doczekał się on kolejnych wersji (2.0 oraz 3.0), które znacznie zwiększały szybkość transferu danych dostępną w ramach rozwiązania. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo do użytku trafi jego kolejna, czwarta generacja.

W pierwszym standardzie każda linia PCIe (a tych spotyka się do 16 w jednym łączu) oferowała 2,5GT/s. to jest 2,5 miliarda przesłanych, zakodowanych bitów w ciągu sekundy. W kolejnych rewizjach prędkość przesyłu wzrastała odpowiednio do 5 oraz 8GT/s. PCI Express 4.0 ma przynieść w ten dziedzinie kolejny postęp i zwiększyć prędkość łącza do 16GT/s dla każdej linii.

Obecnie, w zastosowaniach domowych, łącze PCIe 3.0 w wersji x16 (czyli 16 linii), wystarcza z ogromnym zapasem. Zapas ten jest na tyle duży, że według testów, nie ma żadnej różnicy w wydajności topowych kart graficznych łączących się z procesorem za pomocą PCIe 3.0 i starszym PCIe 2.0. O ile więc zastosowanie najbardziej „wypasionego” gniazda w najnowszym standardzie nic nam nie da, to plusem zastosowania łącza PCIe 4.0, czyli o jeszcze większej przepustowości może być możliwość zmniejszenia liczby linii. W większości zastosowań pojedyncza linia PCIe 4.0 może bowiem zastąpić 4 linie 2.0. Mniej linii to oczywiście prostsza budowa chipsetu i płyty głównej.

Tym czasem większa przepustowość łącza może okazać się przydatna w zastosowaniach profesjonalnych. Pierwszymi  produktami, które wykorzystają standard PCIe 4.0, są zaawansowane karty sieciowe firmy Mellanox, obsługujące sieci do 100Gb/s. Zostały już one pokazane na konferencji Intel Developer Forum. Sam standard PCIe 4.0 ma zostać oficjalnie zaprezentowany w pierwszej połowie przyszłego roku.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]