WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Penny Dreadful – Twórcy Dextera przedstawiają nowy mroczny serial

Rok 2014 przyniósł ze sobą kilka naprawdę dobrych seriali. True Detective to obowiązkowa pozycja dla fanów psychologicznych thrillerów, a Black Sails zadowoli maniaków pirackiego stylu życia. Dzisiaj jednak chciałbym przedstawić wam świeżutką serię, której pilot jest już dostępny w Sieci, a ona sama oficjalnie zadebiutuje 11 maja. Penny Dreadful to serial przeznaczany dla ludzi doskonale odnajdujących się w mrocznym świecie istot niemających prawa istnieć, fanów horrorów i opowiadań. Za scenariusz odpowiedzialny jest John Logan – ma on na swoim koncie takie hity jak Skyfall oraz Gladiator. Sprawdźmy czy Showtime trafiło w dziesiątkę.

Amerykańska telewizja zakończyła niedawno emisję swojej największej serii, chodzi tutaj oczywiście o Dextera, który ze świetnego serialu przerodził się w bolesnego tasiemca z finałem godnym mody na sukces. Drodzy twórcy! Nie niszczcie swoich seriali dla pieniędzy!

Kiedy fani wybłagali koniec męczarni Dextera Morgana, to Showtime musiało zatkać czymś lukę w budżecie. Brzmi to trochę jak wstęp do opisu bardzo słabego serialu, ale wcale tak nie jest.

Episode 101

Akcja Penny Dradfull rozgrywa się w Londynie. Mamy rok 1891. Kuba rozpruwacz terroryzuje miasto, a nieświadomi mrocznej części świata mieszczanie myślą, że zabójca jest ich największym problemem. Reguła oczywiście się potwierdza, tłum jest zawsze w błędzie… Główny bohater to Ethan Chandler (grany przez Josha Hartnetta), typowy Amerykanin, który nie wie, co zrobić ze swoim życiem i rozkoszuje się alkoholem oraz panienkami zwabionymi na akt cowboya z dzikiego zachodu. Jeden z jego występów przyciągnął bardzo tajemniczą kobietę, zaproponowała mu ona pozornie zwyczajną pracę. Chandler znudzony aktualnym stylem życia przyjął ofertę bez większych negocjacji. Dobrze, że nie wiedział, w co się pakuje.

Ów tajemnicza kobieta, czyli Vanessa Ives (grana przez Evę Green) pracuje dla starszego gentlemana o imieniu Malcolm Murray (grany przez Timothy’ego Daltona). Poszukuje on swojej córki, która w niewyjaśnionych [póki co] okolicznościach znalazła się tam, gdzie normalny człowiek nie wybiera się nawet w koszmarach. Malcolm jest gotów zrobić wszystko, aby odzyskać córkę, dlatego też rekrutuje ludzi o nadzwyczajnych umiejętnościach takich jak doskonała umiejętność strzelania ( Chandler ) lub niesamowite doświadczenie w dziedzinie medycyny.

pennydreadful_frankensteinexclusive_640

Niewielu odważyłoby się otworzyć ciało nieznanej istoty, która tylko kształtem przypomina człowieka. Tutaj do gry wchodzi kolejna ikoniczna postać, Dr. Victor Frankenstein (grany przez Harry’ego Treadawaya) zafascynowany śmiercią i życiem zdecydował się pomóc naszym bohaterom w poszukiwaniach zaginionej dziewczyny. Nie myślcie jednak, że ruszyło go sumienie, faktorem decydującym była możliwość poszerzania swojej wiedzy. Jest on bez wątpienia najbardziej intrygującą oraz najciekawszą postacią. To jednak dopiero początek bogatej palety bohaterów. W kolejnym odcinku zobaczymy człowieka, który został przeklęty życiem wiecznym. Jak już się zapewne domyślacie, chodzi tutaj o Doriana Grey’a (granego przez Reeve’a Carney’a). Penny Dreadful to idealny serial dla fanów kultowych powieści z gatunku horrorów.

Całość jest świetnie wyreżyserowana i fabuła rozwija się w bardzo ciekawym kierunku. Przedstawione nam postacie nie są płytkie i każda z nich ma jakieś mroczne tajemnice, których istnienie ukazano w niezwykle intrygujący sposób. Rozpoczynając nowy serial zawsze oceniam go po trzech odcinkach. Jeżeli mnie nie zainteresują, to szkoda mojego czasu. Tutaj, podobnie jak w przypadku True Detective, pilot sprawił, że z niecierpliwością czekam na kontynuację.