Reklama
aplikuj.pl

Perowskit zwiększy wydajność paneli słonecznych

Wiele firm pracuje nad komercjalizacją nowych technologii solarnych, które mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej. Skutecznym rozwiązaniem w tej kwestii może okazać się wykorzystanie tzw. perowskitu. 

Wydajność urządzeń wykorzystujących ten materiał wzrosła z zaledwie 3,8 procent w 2009 r. do 23,3 procent pod koniec 2018 r. Dla porównania, w klasycznych, krzemowych ogniwach wydajność kształtuje się na poziomie 27,3 procent. Ogniwa słoneczne oparte na perowskicie są dziś najszybciej rozwijającą się technologią związaną z energią słoneczną. Koszty produkcji są stosunkowo niskie, a wciąż niewykorzystany potencjał – nadal spory.

Oxford PV jest startupem działającym we współpracy z Oxford University. Otrzymał on 3 miliony dolarów od rządu Wielkiej Brytanii na opracowanie nowej technologii. Zaledwie kilka dni temu inna firma ze Stanów Zjednoczonych, Swift Solar, zebrała 7 milionów dolarów, aby wprowadzić tę technologię na rynek komercyjny.

Sam Stranks, współzałożyciel Swift Solar, powiedział: „Perowskit pozwolił nam zrozumieć, co możemy zrobić z opartymi na krzemie panelami słonecznymi, które widzimy na co dzień na dachach.[…] Te cienkie krystaliczne elementy wytwarza się przez zmieszanie dwóch niedrogich, łatwo dostępnych soli, aby wytworzyć atrament, który można osadzić na wiele różnych sposobów. Oznacza to, że koszt ogniw słonecznych wykorzystujących perowskit może być o połowę niższy od konkurencyjnych rozwiązań.”

Materiał ten został po raz pierwszy wykorzystany do budowy ogniw słonecznych przez japońskich badaczy w 2009 roku. Wtedy jednak charakteryzował się niską wydajnością i brakiem stabilności, co czyniło go bezużytecznym dla przemysłu. Jednak w ciągu ostatnich dziewięciu lat sytuacja mocno się zmieniła. Oxford PV pracuje nad stworzeniem ogniw, które uzyskałyby wydajność rzędu 37 procent. Redukcja kosztów i poprawa wydajności nowej technologii powinny przyciągać inwestorów, którzy mogą uznać ją za opłacalną alternatywę dla istniejących ogniw.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Jacht Silent 55 może przepłynąć dziennie do 100 mil dzięki energii słonecznej