WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Phalanx – automatyczny system obrony powietrznej marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych

Opracowane w latach 70-tych nisko latające, rakiety przeciwokrętowe stworzyły poważny problem dla marynarek całego świata. Małe i poruszające się tuż nad taflą wody, drastycznie obniżyły zasięg na którym mogą zostać wykryte. Poruszając się z prędkością niewiele poniżej Mach 1, zostawiają okrętom zaledwie kilka sekund na jakąkolwiek reakcję.


Jednak marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych znalazła odpowiedź – Phalanx CIWS albo inaczej „close-in weapon system”. Phalanx składa się z działka M61 Vulcan, tej samej broni w którą wyposażone są chociażby F-15C Eagle oraz F/A-18 Super Hornet, razem z systemem radarowej kontroli ognia. System został zaprojektowany tak, by włączać się w niebezpiecznych sytuacjach i automatycznie śledzić oraz niszczyć nisko poruszające się obiekty.

W filmie poniżej można zobaczyć jak Phalanx znany także jako „R2-D2” lub „Wieża z Kości Słoniowej” wykrywa AV-8B Harrier. System błyskawicznie obraca się by namierzyć zagrożenie. I tylko dlatego, że był to test, samolot nie został błyskawicznie podziurawiony 20-milimetrową amunicją.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]