WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Na smartfony nadciąga Photoshop w okrojonej wersji

Adobe Photoshop jest najbardziej znanym i najczęściej używanym programem do obróbki grafiki rastrowej na świecie. Właściwie dla większości osób jest synonimem programu graficznego. Każde zdjęcie, które wygląda nienaturalnie dobrze, podejrzewa się o bycie zmodyfikowanym za pomocą Photoshopa. Jednocześnie wielu zdjęć faktycznie w tym programie obrobionych nikt o to nie podejrzewa.

Photoshop znany jest z pecetów. Działa na dwóch najpopularniejszych pecetowych systemach operacyjnych: Windows oraz Mac OS X. Jednak ta doskonale znana marka miała dotychczas problemy z przedostaniem się na urządzenia mobilne. Po pierwsze dlatego, że smartfony i tablety nie oferują tak precyzyjnego systemu sterowania jak komputerowa myszka, a po drugie dlatego, że cały rozbudowany interfejs programu przekracza możliwości malutkich ekranów urządzeń przenośnych.

Dlatego Adobe rozpoczął prace nad aplikacją znaną pod nazwą roboczą Project Rigel. Ma to być program, który pozwoli użytkownikom urządzeń mobilnych na korzystanie z najbardziej znanych i najpotrzebniejszych funkcji Photoshopa, uwalniając ich jednocześnie od typowo pecetowego interfejsu.

Uproszczenie interfejsu jest jednak tylko jedną z wielu kart atutowych kalifornijskiej firmy. Adobe planuje wprowadzić do swojej mobilnej aplikacji funkcje nieznane programowi na pecety, takie jak choćby rozpoznawanie twarzy. Co więcej, edycja obrazów na urządzeniach mobilnych pozwoli na dalszą pracę nad nimi na komputerach stacjonarnych – o ile bowiem obraz ma być zapisywany w postaci mapy bitowej, to jednak wykonywane na nim czynności mają być zapisywane wraz z nią jako osobne warstwy, które mogą zostać wyedytowane na pececie.

Zaawansowane prace nad nową aplikacją oznaczają jednoczenie zakończenie rozwoju Adobe Touch, która to nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Nowy program ma być nastawiony bardziej na zużywanie mniejszej ilości pamięci i z pozoru prostszych funkcji, które jednak w rezultacie dają wciąż duże możliwości edytowania obrazu. Aplikacja ma być dostępna dla urządzeń z systemem iOS już w październiku tego roku. W późniejszym terminie pojawić się ma również wersja na Androida.

[źródło i grafika: theverge.com]