Studio odpowiedzialne za niesamowicie popularną grę Fortnite podzieliło się informacjami na temat obciążenia ich serwerów po zaktualizowaniu systemu w celu obronienia się przed lukami ”zero-day” w procesorach Intela. Jest więc to pierwsza oficjalna ofiara poprawek przeciwdziałającym złośliwemu oprogramowaniu, które wykorzystuje exploity Spectre i Meltdown.

Wcześniejsze doniesienia na temat wpływu łatki na wydajność CPU okazały się nietrafne i ostatecznie typowy konsumenci nawet jej nie odczują. Sprawa ma się inaczej w zastosowaniach, które wymagają wirtualizacji, a tak się składa, że to na nich opierają się serwery. Na początek musicie wiedzieć, że serwer to (krótko mówiąc) specjalnie przygotowany komputer, który pośredniczy w wymianie danych pomiędzy kilkoma urządzeniami. W grach pozwalają na połączenie się grupy użytkowników tak, aby ci mogli bez żadnych opóźnień funkcjonować wspólnie na mapie.

ofiara

Właśnie ze względu na trudności z utrzymaniem stabilności na serwerach studio Epic Games udostępniło na swojej stronie informacje, w której wyjaśniali problemy związane z łączem. Według nich opóźnienia zaczęły się zaraz po zainstalowaniu aktualizacji uniemożliwiającej wykorzystanie luki Meltdown i Spectre. Wtedy to zużycie procesora (prawdopodobnie tych z rodziny Xeon) diametralnie wzrosło, a różnice w najgorszym momencie wzrosły aż o 35%. W tym przypadku nie jest tak źle, ponieważ serwery Fortnite są całkiem wytrzymałe, na co wskazuje średnie obciążenie przed wgraniem poprawki, które wyniosło 20%.

A co z tytułami z serwerami w gorszym stanie? Możecie być pewni, że większość z nich bazuje na procesorach Intela, dlatego w najbliższym czasie ich wydajność z pewnością zmaleje. Jednak największy problem pojawi się dopiero wtedy, kiedy te spadki odczujemy na własnej skórze. Jeśli idzie o stabilność połączenia we samym Fortnite, to podczas rozgrywki nie uświadczyłem żadnych lagów, ale logowanie się w godzinach szczytu (tj. wieczorem i w południe) równało się z kilkuminutową kolejką oczekiwania.

Źródło: epicgames.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!