WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Pierwsze na świecie auto sterowane gamepadem

Nissan stworzył zdalnie sterowany samochód dla graczy – Nissan GT-R. Został on wykonany z okazji europejskiej premiery gry Gran Turismo Sport oraz 20 lecia uczestnictwa Nissana przy tworzeniu tej serii.

Jego możliwości zostały sprawdzone na torze Silverstone przez kierowcę wyścigowego Jann Mardenborough. Sterował on autem z helikoptera za pomocą odpowiedniego gamepada (DualShock 4). Nissan GT-R został zbudowany w Wielkiej Brytanii przez JLB Design Ltd. Napędza go silnik V6 R35 o mocy 542 KM. Jego maksymalna prędkość wynosi 315 km/h. Podczas testów kierowcy udało się rozpędzić do 211 km/s. Średnia prędkość wynosiła 134 km/h a czas najszybszego przejazdu to 1:17:47. Film z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej.

Standardowy kontroler został oczywiście ulepszony między innymi o czujnik Racelogic VBOX Motorsport, który przekazywał dane o prędkości na ekran LCD. Jann Mardenborough komentuje:

To było jedyne w swoim rodzaju i niesamowite doświadczenie. GT‑R/C pozwolił mi połączyć dwa światy, w których tak dobrze się czuję — wirtualną grę z realiami sportu motorowego. Nie sądziłem, że coś takiego jest w ogóle możliwe. Reakcje samochodu na operowanie kontrolerem były znacznie bardziej dynamiczne niż się spodziewałem. Specjaliści z JLB Design, dzięki którym wszystko tak dobrze działało, wykonali świetną pracę. Układ kierowniczy, przyspieszenie i hamulce — wszystko zostało inteligentnie skonfigurowane i poddawało się kontroli, dzięki czemu mogłem z wyczuciem pokonywać zakręty i maksymalnie rozpędzać się na szybkich prostych. Zdalne sterowanie prawdziwym GT‑R pędzącym z prędkością 131 mil na godzinę po Silverstone i obserwowanym z pokładu helikoptera było niezapomnianym przeżyciem. To właśnie są ekscytujące innowacje!

Chcielibyście kiedyś usiąść za sterami takiego auta?

Źródło: Materiały prasowe