WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwszy kwiat który zakwitnął w kosmosie

Naukowcom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station) udało się wyhodować i doprowadzić do zakwitnięcia pierwszego kwiatu. Czy stanowi to przełom w wystroju wnętrza stacji i krok milowy dla przyszłej kosmicznej turystyki? Być może, jednak cel hodowli rośliny był zupełnie inny i znacznie poważniejszy.

Wcześniej na stacji kosmicznej udało się już wyhodować z przywiezionych z Ziemi nasion między innymi sałatę, która potem została, w ramach eksperymentu przetestowana na astronautach (spokojnie, po prostu posłużyła im za posiłek). Jednak jeżeli chcemy poważnie myśleć o kolonizacji innych ciał niebieskich czy nawet o dłuższych podróżach kosmicznych nie możemy skazać kosmicznych wędrowców i kolonizatorów na żywienie się wyłącznie zabranymi z Ziemi zapasami i sałatą. A tak się akurat składa, że większość zjadanych przez nas roślin to rośliny kwiatowe.

Botanicy nie byli pewni, czy w panujących na orbicie warunkach mikrograwitacji kwiaty mogą rozwinąć się prawidłowo, umożliwiając tym samym powstanie kolejnych pokoleń roślin. Dlatego na ISS wysłano sadzonki cynii, popularnego kwiatka doniczkowego. Małe cynie rosły w specjalnie skonstruowanym „kosmicznym ogrodzie” (a raczej: malutkim ogródeczku) o nazwie Veggie.

Początkowo uprawa sprawiała dużo problemów. Nieodpowiednie warunki wilgotności i wymiany powietrza doprowadziły do pojawienia się na niektórych z roślin nalotu pleśni. Kiedy jednak rośliny oczyszczono z grzyba i zmodyfikowano warunki tak, aby nie doprowadzić do jego ponownego pojawienia się, trud się opłacił. Pierwszej z kosmicznych cynii udało się już zakwitnąć, udowadniając tym samym, że uprawa roślin kwiatowych w kosmosie może być możliwa.

Kolejnym krokiem w badaniach nad kosmicznym rolnictwem ma być wysłanie na ISS nasion pomidora, co jednak odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku. Jak podkreśla opiekunka kosmicznej uprawy, dr Gioia Massa, rośliny uprawne nie tylko zapewnią uczestnikom przyszłych długich wypraw kosmicznych niezbędne pożywienie, ale też pomogą w recyklingu powietrza i będą miały korzystny wpływ na psychikę obciążonych trudami podróży astronautów.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]