WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwszy płaz odkryty, ewolucyjna luka załatana

Pierwsza skamielina płaza z rzędu ichtiozaurów odnaleziona została w Chinach przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Odnaleziona skamieniałość wypełnia lukę między podobnymi do współczesnych delfinów ichtiozaurami,  a ich lądowymi przodkami.

Do tej pory nie było żadnego dowodu na procesualne przejście ichtiozaurów z lądu do morza, więc nowe odkrycie załatało ewolucyjną lukę. Odnaleziona skamielina ma około 248 milionów lat, pochodzi z Triasu i liczy sobie około półtorej stopy długości, co w wolnym przeliczeniu daje mniej więcej 45 centymetrów. W przeciwieństwie do ichtiozaurów w pełni przystosowanych do morskiego trybu życia, odkryty osobnik miał bardzo giętkie płetwy oraz nadgarstki o szerokim zakresie ruchów, co prawdopodobnie umożliwiało mu poruszanie się na lądzie. Zwierze miało także zauważalnie grubsze kości, niż późniejsze okazy.

Odnaleziony osobnik żył około 4 miliony lat po największym masowym wymieraniu zwierząt znanym naszej planecie, mającym miejsce 252 miliony lat temu. W wyniku ciągłego ocieplania się atmosfery, życie kompletnie zmieniło swoje oblicze i potoczyło się innym torem, czego dowodem jest odkryty ichtiozaur.

[ Źródło: www.phys.org Zdjęcie: Stefano Broccoli/Uniwersytet w Mediolanie]