WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

PillBox – elektroniczny asystent przyjmowania leków na Kickstarterze

Osobami najczęściej przyjmującymi leki regularnie są osoby starsze. Mimo coraz większej popularności urządzeń mobilnych wśród użytkowników powyżej 65 roku życia, przeważnie mają oni trudności z rozpoczęciem korzystania z nowych technologii. Między innymi dlatego, z myślą o seniorach, powstał PillBox – elektroniczny dyspenser leków.


„Wyobraź sobie, że istnieje w Twojej rodzinie ktoś, kto pozwoli spać Ci spokojnie. PillBox – elektroniczny dyspenser leków, w prosty sposób zadba o to, aby odpowiedni członek Twojej rodziny przyjął właściwy lek we właściwym czasie.” – mówią twórcy.

Zsynchronizowany z platformą dr Poket, PillBox wydaje odpowiednią dawkę leku o odpowiedniej porze umieszczając ją w jednym ze specjalnych pojemników. Pacjent zostaje poinformowany o konieczności przyjęcia środka dzięki sygnałom świetlnym i dźwiękowym. Jedyne, co pozostaje zrobić, to wziąć tabletkę i popić szklanką wody.

doctorSystem pozwala na zdalną opiekę nad osobą przyjmującą leki, a jego obsługa jest intuicyjna. Aby wprowadzić lek do aplikacji, wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania leku i wybrać użytkownika, dla którego lek jest przeznaczony. Dzięki systemowi powiadomień oraz dostępu do historii leczenia, można zdalnie kontrolować proces leczenia u podopiecznego i co najważniejsze – błyskawicznie reagować w przypadku nieprawidłowości.

PillBox został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: posiada duży wyświetlacz, nadaje sygnały świetlne oraz dźwiękowe, wskazujące na odpowiedni pojemnik z lekiem. Podczas prototypowania urządzenia, twórcy postanowili w sposób szczególny wesprzeć osoby niewidome. Aby wyeliminować ryzyko przyjęcia nieodpowiedniego leku, urządzenie wysuwa linie naprowadzające, po których użytkownik przesuwa palec, a te doprowadzają go do właściwego pojemnika z lekiem.

kitchetable
Platforma dr Poket opiera się na szczegółowych i rzetelnych informacjach na temat leków dostarczanych przez największego dostawcę informacji o lekach  – firmę Pharmindex Poland. Dzięki temu pacjent nie tylko pamięta o konieczności przyjęcia leku, ale także:
– dowiaduje się o przeciwwskazaniach przyjmowanie leku,
– jest informowany, gdy zachodzi konflikt pomiędzy składnikami dwóch leków, co pozwala ustrzec go przez niebezpiecznymi konsekwencjami ich połączenia.

Pillbox komunikuje się z platformą w czasie rzeczywistym za pomocą połączenia Bluetooth lub korzystając z sieci bezprzewodowej.  Dostęp do platformy możliwy jest poprzez aplikację mobilną na systemy iOS, Android, WindowsPhone. Pełna obsługa możliwa jest również w wersji przeglądarkowej.

gif1Urządzenie wyposażone jest w kolorowy wyświetlacz, wbudowany czytnik kard SD, , .własne zasilanie bateryjne z możliwością podłączenia urządzenia do prądu oraz wbudowany głośnik informujący o wydaniu dawki leku.

Zespołowi udało się stworzyć komunikujący się z platformą prototyp urządzenia oraz układ wydający odpowiednią dawkę leku. Aby wdrożyć produkt na rynek niezbędne jest pozyskanie funduszy, które zbieramy na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Wspierający kampanię mogą otrzymać opisane urządzenie w podziękowaniu za wsparcie.

Kampania rusza 5 października i potrwa 30 dni. Jeśli zakończy się sukcesem, premiera pierwszego seryjnie wyprodukowanego PillBoxa będzie miała miejsce w drugiej połowie 2016 roku.