WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Płacenie twórcom Petya nie poskutkuje odszyfrowaniem danych

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w Europie (zwłaszcza na terenie Ukrainy i Rosji) zanotowano bardzo dużą liczbę ataków ransomware za pomocą oprogramowania Petya, które blokuje pliki na komputerze i wymaga płatności, aby je odszyfrować.

Instrukcja jest następująca: zapłacisz, przypomnisz się hakerom Petya przez maila, a ci odblokują Twoje pliki. Niestety, dla tych, którzy zostali dotknięci przez ten atak – płacenie okupu jest bezcelowe. Twórcy wirusa dysponowali mailem postawionym na Posteo, który został później zablokowany przez zespół przeciwdziałający nadużyciom z powodu nieprawidłowego korzystania z platformy. Skutki zablokowania konta są dwa: od 27 czerwca, szantażyści stracili dostęp do swojego konta mailowego oraz niemożliwym jest również nawet wysyłanie im wiadomości.

Jedyną możliwością dla ofiar ransomware Petya jest całkowita reinstalacja systemu operacyjnego, wykasowanie wszystkich danych, a razem z nimi złośliwego oprogramowania lub czekanie na pojawienie się jakiejś łatki. Kaspersky, firma zajmująca się bezpieczeństwem sprzętu komputerowego, instruuje użytkowników, aby ręcznie aktualizowali antywirusowe bazy danych i upewniali się, że wszystkie aktualizacje Windowsa są instalowane na czas.

źródło: posteo.de | zdjęcie: blog.malwarebytes.com