WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Planeta rozkręca swoją gwiazdę

Planeta HATS-18b ledwo co została odkryta przez astronomów z Princeton University, a już budzi powszechne zainteresowanie. HATS-18b należy do tzw. gorących jowiszy, czyli planet o rozmiarze porównywalnym, bądź większym od największej planety Układu Słonecznego, za to znajdujących się bardzo blisko swoich macierzystych gwiazd, w odległości przypominającej raczej orbitę Merkurego bądź nawet mniejszej.

Ten typ planety, choć odległy od tego co znamy z naszego Układu Słonecznego, występuje we wszechświecie szczególnie często, a przynajmniej szczególnie często jest przez nas wykrywany. To drugie wynika z faktu, że łatwo zauważyć tranzyt dużej planety krążącej blisko gwiazdy, ponieważ zasłania większą część jej tarczy. Oprócz tego, planeta taka okrąża macierzystą gwiazdę szybko, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaobserwować wiele regularnych tranzytów w krótkim odstępie czasu, upewniając się tym samym, że mamy do czynienia z planetą, a nie z artefaktem pomiaru.

Skoro jednak HATS-18b należy do najpopularniejszego poznanego przez nas rodzaju planet, to co w niej takiego niezwykłego? Tak jak Księżyc ma wpływ na prędkość obrotu Ziemi, a Charon: Plutona, tak znajdująca się blisko gwiazdy HATS-18 masywna planeta również w zauważalny sposób wpływa na szybkość jej obrotu! Planeta HATS-18b waży około dwukrotnie więcej niż Jowisz i okrąża gwiazdę HATS-18 przypominającą wielkością nasze Słońce. Okres obiegu planety wokół gwiazdy, czyli tamtejszy „rok”, wynosi zaledwie 0,84 ziemskiej doby. Dzięki tej bliskości masa planety wystarcza żeby, za pomocą pływów, zwiększyć szybkość rotacji gwiazdy.

Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić układ, w którym planeta kręci gwiazdą, to musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ HATS-18 leży w odległości około 2100 lat świetlnych od nas. Należy jednak pamiętać o tym, że poszukiwania egzoplanet wciąż trwają, więc na pewno znajdziemy jeszcze wiele ciekawych światów nieco bliżej od nas.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]