WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Plextor M8Se(GN) 512 GB M.2

Platforma testowa i metodologia

Platforma testowa

Metodologia testu

Wszystkie testy przeprowadzono na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI – wpięte w porty Serial ATA 6 Gb/s. Testy syntetyczne przeprowadzono po trzy razy. Na wykresach widnieją najlepsze uzyskane wyniki. Testy praktyczne również zostały przeprowadzone trzykrotnie, jednak końcowy wynik to średnia arytmetyczna. Celem zobrazowania różnic wydajnościowych dzielących nośniki SSD i HDD, w późniejszym czasie (czyli w którymś z artykułów w niedalekiej przyszłości) na wykresy dorzucimy wyniki modelu WD RED 4 TB.

Do testów wykorzystano następujące aplikacje użytkowe oraz gry i pliki gier:

Programy:
Blender 2.78c
Microsoft Office 2007 Enterprise
TeraCopy 2.3 (aplikacja do kopiowania plików)
SSD-Z 16.09.09 beta
WinRAR 5.40

Benchmarki do testów syntetycznych:
AIDA64 Extreme
Anvil’s Storage Utilities
AS SSD Benchmark
CristalDiskMark

Anvil’s Storage, AS SSD i CristalDiskMark pokazują Wam wyniki próbek 4K i ich pochodnych. Program AIDA64 w teście określającym wydajność danego nośnika danych skupia się na zmierzeniu maksymalnego transferu odczytu i zapisu sekwencyjnego (ta druga opcja jest szczególnie ważna w dyskach opartych o kości TLC/TLC-3D).

* Kopiowanie – testy praktyczne:
1. Kopiowanie plików na testowany dysk:
– pliki MP3 o wadze 4 GB
– pliki MP4 o wadze 4 GB
– plik ISO o wadze 10,5 GB
– paczka zdjęć JPG o wadze 7,5 GB
– plik MKV o wadze 19,32 GB
– pliki BIN o wadze 30 GB
– folder „windows” (pliki rozproszone) ważący 18,7 GB
– ostatnim testem jest robione w dwóch fazach kopiowanie wszystkich wyżej wymienionych plików jednocześnie. Całość waży skromne 94,1 GB. Pierwsza faza to kopiowanie tych plików z innej partycji (też dostępnej na dysku SSD) na testowany nośnik flash. Druga faza to kopiowanie tych plików w obrębie testowanego dysku – z utworzonego na nim folderu do innego folderu tam dostępnego kopiujemy te pliki.

2. Usuwanie plików:
Oprócz kopiowania, wykonujemy także czynność usuwania niektórych paczek plików z partycji, tak by sprawdzić, który dany nośnik danych radzi sobie z tym najszybciej. W tym celu używamy specjalnie przygotowanej paczki plików (tej z testów kopiowania) o łącznej wadze 94,1 GB.

3. Średnia szybkość zapisu danych na testowany dysk:
Tutaj sytuacja jest prosta. Badamy za pośrednictwem programu TeraCopy średnią prędkość kopiowania danego pliku na testowy nośnik danych. Do tego celów używamy pliku MKV o wadze 19,32 GB

4. Tworzenie archiwum oraz rozpakowywanie archiwum:
Tworzenie archiwum to test polegający na skompresowaniu programem WinRAR materiału wideo 1080p w standardzie MKV (19,32 GB), pliku ISO (10,5 GB) oraz folderu z plikami Windows o wadze 18,7 GB. Archiwum tworzymy używając opcji „bez kom­pre­sji”, tak by wy­nik końcowy nie za­le­żał od mo­cy ob­li­cze­nio­wej pro­ce­so­ra. Z kolei w przypadku rozpakowywania plików, na warsztat daliśmy dwie, naprawdę dużej wielkości paczki, o wadze odpowiednio 30 i 54,4 GB.

5. Gry (instalacja i kopiowanie):
Najpierw sprawdzamy, ile czasu musi minąć na załadowanie się nowej rozgrywki w wymienionych niżej grach. Następnie uzupełniamy zawody o pomiar czasu instalacji gry: Football Manager 2013 i leciwego już dziś, ale jednak długo instalującego się Stalkera: Call of Pripyat.

instalacja gier (średnia z 3 prób):
Football Manager 2013
Stalker: Call of Pripyat

6. Wielozadaniowość:
Z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów testowanym nośnikom danych (niezależnie czy jest to SSD, HDD czy dysk zewnętrzny USB) sprawią testy wielozadaniowości. Pierwszy z naszych testów polega na równoczesnym kopiowaniu pliku ISO o wadze 19,32 GB oraz instalacji gry Football Manager 2013. Drugi, to rozpakowywanie archiwum BIN o wadze 30 GB i równoczesna instalacja gry Football Manager 2013. Ostatni, trzeci test wielozadaniowości, opiera się na jednoczesnym kopiowaniu pliku MKV 19,32 GB oraz rozpakowywaniu archiwum BIN 30 GB.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 4 STRONY: Część 4
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 4 STRONY: Część 4