WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Plextor M9PeY 512 GB PCI NVMe

Plextor to wiodący, światowy producent nagradzanych urządzeń pamięci masowej SSD i innych, wysokiej jakości cyfrowych urządzeń pamięci dla profesjonalistów, klientów i przedsiębiorstw. Najnowsze nośniki Plextor M9Pe klasyfikują się jako jedne z najwydajniejszych SSD na rynku. W sprzedaży pojawią się w trzech wersjach. Nowa seria bazuje na 8-kanałowym kontrolerze Marvell 88SS1093 oraz 64-warstwowych pamięciach flash Toshiba BiCS3 3D TLC NAND. Plextor M9PeY jest dyskiem SSD w postaci karty rozszerzeń HHHL, kompatybilnej ze slotem PCI-express. Pozwoli to wykorzystać dysk w starszych płytach głównych, które nie dysponują złączem M.2. Dodatkowo, Plextor M9PeY został wyposażony w radiator odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła. W obudowie znajdują się również diody LED, które sygnalizują pracę dysku. Ceny producenckie modeli M9PeY to odpowiednio: 525 złotych (256 GB), 880 złotych (512 GB) oraz 1620 złotych (1 TB). Seria Plextor M9Pe została objęta 5-letnią gwarancją (ograniczoną współczynnikiem TBW).

Spis treści

Platforma testowa i metodologia
Testy syntetyczne #1 – AIDA64 Disk Benchmark, Iometer
Testy syntetyczne #2 – Anvil’s Storage, AS SSD Benchmark, CristalDiskMark
Testy praktyczne #1 – kopiowanie plików (sekundy), usuwanie plików z nośnika danych
Testy praktyczne #2 – tworzenie i rozpakowywanie plików typu RAR.
Testy praktyczne #3 – instalacja programów i gier
Testy praktyczne #4 – testy wielozadaniowości
Podsumowanie testu

Prezentacja dysku SSD Plextor M9PeY 512 GB PCI NVMe

Dysk został zamknięty w pudełku koloru czarnego, które samo w sobie prezentuje się elegancko z racji zastosowanych na nim grafik koncepcyjnych, które przykuwają oko odbiorcy. Środek zawiera jednak niewiele użytecznych dodatków. Jednakże dodatki nie są tutaj najważniejsze bo one nie wpływają na wydajność. Dostęp do właściwego dysku formatu M.2 możliwy jest przez odkręcenie cztery śrubek trzymających obudowę. Urządzenie przykryte jest prostokątnym kawałkiem taśmy termoprzewodzącej, który przenosi nadmiar wytworzonego ciepła na aluminiową obudowę.  

Producent deklaruje, że nowa seria jego dysków, oznaczona jako M9Pe, oferuje nabywcom „wprost rewelacyjną wydajność”. W przypadku najpojemniejszych wersji transfery mają sięgać poziomiu 3200/2100 MB/s, odpowiednio przy sekwencyjnym odczycie i zapisie. Natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 400 000/300 000 IOPS. Nośniki zostały wyposażone przez producenta w 8-kanałowy kontroler Marvell 88SS1093 „Eldora”, wespół z trzeciej generacji 64-warstwowymi pamięciami BiCS 3, ale niestety (stety?) typu 3D TLCOmawiany kontroler Marvell 88SS1093 wykonany został w technologii CMOS 28 nm i przewidziano go do stosowania w dyskach formatu M.2 i 2,5″ o pojemności do 2 Terabajtów maksymalnie. Obsługuje on 15-nanometrowe pamięci wszelkiego typu – TLC, MLC, SLC, 3D NAND z korekcją błędów Marvell NANDEdge oraz LDPC 3. generacji (low-density parity check). Marvell 88SS1093 jest też pierwszym kontrolerem PCIe z obsługą techniki SRIS, a więc specjalnym zegarem niezbędnym do współpracy z SATA Express. Maksymalne osiągi owego kontrolera są do uzyskania na szynie PCIe 3.0 x4 z użyciem protokołu NVMe 1.1. Jednocześnie kontroler ten jest energooszczędny, bowiem potrafi przechodzić w stan L1.2.

Dodatkowo w modelu M9Pe zastosowano autorską technologię PlexNitro, która optymalizuje pracę pamięci podręcznej nośnika. Wykorzystane w serii M9Pe komponenty mają m.in. ułatwić prowadzenie e-sportowych rozgrywek dzięki mniejszym opóźnieniom i 20% szybszemu czasowi rozruchu w porównaniu do typowego napędu SATA. Nowa seria dysków oferuje atrakcyjny wygląd dzięki programowalnym, 3-trybowym diodom LED RGB. Podobnie jak w poprzednich seriach dysków, także Plextor M9Pe jest wyposażony w radiator termiczny, który pomaga regulować temperaturę dysku „podczas długich sesji grania”.

Specyfikacja techniczna dysku Plextor M9Pe NVMe 512 GB

 • pojemność: 512 GB
 • typ: M.2 2280, HHHL
 • interfejs: PCI-Express 3.0 x4 / NVMe
 • kontroler: Marvell 88SS1093
 • kości pamięci: Toshiba BiCS3 3D TLC NAND
 • pamięć podręczna: 512 MB LPDDR3
 • wydajność – transfery (odczyt/zapis):
  • 512 GB: 3200/2000 MB/s
 • wydajność – IOPS (odczyt/zapis):
  • 512 GB: 340 000/280 000 IOPS
 • współczynnik TBW
  • 512 GB: 320 TB

Aplikacja SSD-Z praktycznie nie udostępnia nam żadnych kluczowych informacji technicznych na temat tego konkretnego dysku SSD.

Specyfikacja techniczna Plextora M8PeY PCI NVMe 512 GB – poprzednika bohatera dzisiejszego testu

Oprogramowanie Plextool i PlexNitro

Plextool to oficjalne oprogramowanie przeznaczone dla dysków SSD marki Plextor. Za jego pomocą możemy dowiedzieć się wszystkiego odnośnie zamontowanego w naszym komputerze nośnika SSD od tej firmy. Program wyświetla temperaturę pracy dysku, prędkość oraz ogólny stan zdrowia „Health”. Ponadto pokazuje ilość wolnego i zużytego miejsca oraz pokazuje przewidywaną żywotność nośnika SSD. Przy użyciu Plextool możemy też bezpiecznie sformatować dysk, zaktualizować firmware oraz przeprowadzić diagnostykę.

Z kolei PlexNitro to technologia przyspieszania działania pamięci podręcznej firmy Plextor, która została zaprojektowane na potrzeby dysków SSD typu TLC. Wykorzystuje ono tak zwaną pamięć podręczną PlexNitro jako bufor w celu zwiększenia prędkości odczytu i zapisu na dyskach SSD typu TLC nie powodując zmniejszenia pojemności rezerwowych bloków pamięci. Celem firmy Plextor jest zapewnianie produktów SSD „o pełnej pojemności” o pojemności 128 GB, 256 GB i 512 GB zamiast 120 GB, 240 GB i 480 GB.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2