WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Plextor M9PeY 512 GB PCI NVMe

Podsumowanie testu

Czym wyróżnia się dysk Plextor M9PeY NVMe 512 GB?

 • Złącze NVme PCI-E x4
 • Kości pamięci Toshiba BiCS3 3D TLC NAND
 • Wsparcie dla technologii PlexTurbo, PlexCompressor, PlexVault i PlexNitro
 • Atrakcyjna cena zakupu wersji 512 GB na tle produktów konkurencji

Wydajność

Plextor M9PeY 512 GB bardzo okazale wypada w testach syntetycznych, gdzie zapis sekwencyjny według aplikacji CristalDiskMark w szczytowych sytuacjach sięga wartości 2003 MB/s. W odczycie też jest bardzo dobrze – mamy tu z kolei wartość 3141 MB/s. Oba wyniki są praktycznie co do joty zgodne z tym, co Plextor nam obiecuje na papierze. Niestety w aplikacji AS-SSD te pomiary są o dziwo sporo gorsze, bowiem wynoszą 1836/670 MB/s, odpowiednio w odczycie i zapisie sekwencyjnym. Oczywiście to i tak dużo lepiej, aniżeli osiągnie jakakolwiek najnowsza kostrukcja wspierająca tradycyjny standard SATA3. Ale jednak jest to za mało w stosunku do obietnic producenta. Dlaczego w ogóle występują takie dysproporcje międzu „CDM” a AS-SSD? Nie wiem. Jednakże taka sytaucja tymbardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że nie można oceniać wydajności syntetycznej nośnika flash tylko na podstawie jednej wybranej aplikacji, tylko trzeba zrobić rozeznanie w kilku. A niestety producenci nierzadko przy premierze swoich najnowszych nośników SSD robią własnie inaczej – używają jednej określonej aplikacji, a zaś się tym chwalą. Co oczywiście dla mnie jest niejako w pewnym sensie oszustwem. No nic, idźmy dalej. Urządzenie bardzo fajnie spisuje się w testach próbek 4K – tak w odczycie jak i w zapisie. Ogólnie na tle testowanych jak dotąd przeze mnie rywali (w tym tych opartych o slot M.2), dysk błyszczy też w próbkach 4KQ32Ti oraz SeqQ32TI. Mowa tu o wydajności CristalDiskMarku. W AS-SSD aż tak dobrze nie jest, bo konkurencja bywa tu szybsza. Głównie w próbkach 4K oraz 4K-64Thrd (widoczne jest to w zapisie sekwencyjnym).

Jeśli chodzi o testy praktyczne, to również i tutaj jest bardzo dobrze. Instalacja programów i gier odbywa się szybko – plasuje dysk w czołówce. Do tego nośnik ten świetnie sprawdza się w w rozpakowywaniu plików RPF. Tworzenie archiwum także przebiega tutaj niezwykle żwawo, aczkolwiek nie jest to najszybsza jednostka w całej stawce.  A na deser mamy znakomite wyniki w testach wielozadaniowości pokazujące nam obraz nie tyle bardzo udanego, co najważniejsze – naprawdę szybkiego dysku SSD PCI NVMe. Ja od siebie moge tę kostrukcję polecić

Cena i kwestia zakupu/opłacalność

Sugerowana cena Plextor M9PeY 512 GB ma wynosić 880 złotych, aczkolwiek dysk ten do szerokiej dystrybucji trafi dopiero za kilka tygodni. Poprzednik, czyli Plextor M8Pe(Y) 512 GB w jednym z internetowych sklepów kosztuje około 950 złotych, a na wyposażeniu ma jednak moduły 2D MLC NAND, które w teorii są jednak szybsze od tych z modelu M9Pe(Y). Jednakże przy sugerowanej cenie 880 złotych, omawiany dziś model może być jedną z ciekawszych propozycji opartych o standard PCI-Express. Aczkolwiek konkurencja (lub ta sama firma w postaci innej serii) też ma w tym, tudzież zbliżonym przedziale cenowym do zaproponowania swoje modele. A jakie dokładnie? Sprawdźmy to.

Kingston KC1000 480GB HHHL PCIe NVMe (SKC1000H/480G) (odczyt/zapis – 2700/1600 MBs) – ok. 1095 pln

Plextor M8SEY SSD 512GB PCIE GEN 3 (PX512M8SEY) (odczyt/zapis – 2450/1000 MB/s) – od 834 pln

Plextor M8PE(Y) 512GB PCI-E (PX512M8PEY) (odczyt/zapis – 2300/1300 MB/s)od 948 pln

Jakby nie patrzeć, na tle wyżej wymienionych rywali, sklepowa cena w granicach 880 złotych za Plextor M9Pe(GY) 512 GB byłaby według mnie naprawde atrakcyjna. Zobaczymy jednak, czy tak będzie w praktyce.

 • atrakcyjna cena zakupu
 • 5-letnia gwarancja producenta
 • fajne podświetlenie obudowy dysku
 • użycie interfejsu PCI-Express 3.0 x4
 • bardzo dobre wyniki w testach wielozadaniowości
 • bardzo wysokie wyniki zapisu i odczytu sekwencyjnego
 • ogólnie bardzo wysokie wyniki w testach praktycznych
 • bardzo dobre wyniki próbek 4K i ich pochodnych w CristalDiskMark

 • dość niski współczynnik MTBF
 • wytrzymałość TBW na średnim poziomie (320 TB)
 • niskie wyniki zapisu sekwencyjnego w aplikacji AIDA64 (to norma dla kości TLC)
 • wyniki próbek 4K i pochodnych w aplikacji AS-SSD nie wyglądają tak okazale jak w CristalDiskMark

 

Plextor M9PeY 512 GB PCI NVMe 

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie Plextor

Spis treści:
WRÓĆ DO STRONY 1
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1