WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Płyty główne LGA1151 w wykonaniu Asusa

Recenzje płyt głównych nie pojawiały się ostatnimi czasy na naszym portalu szczególnie często. Postanowiliśmy więc zmienić ten stan rzeczy. Pod lupę wzięliśmy cztery płyty główne oparte o chipsety Intela: B250, H270 i Z270. Wszystkie one łączy ten sam fakt. Mianowicie, wsparcie dla procesorów z rodziny Skylake i Kaby Lake. Elementem wspólnym wszystkich testowanych dziś modeli jest to, że pochodzą one od jednego producenta – mianowicie od Asusa. Zobaczcie, jak owe konstrukcje wypadły w naszym przeglądzie. Zapraszamy.

Niewątpliwie solidna płyta główna to dziś podstawa niezawodnej i dobrej platformy. Bez niej nawet najlepszy procesor, pamięci i karta graficzna są zwyczajnie bezużyteczne. W dniu dzisiejszym zaprezentujemy Wam test kilku płyt głównych opartych o podstawkę LGA1151 od firmy Asus. Wśród płyt, mamy zarówno tanie, jak i jeden topowy model, tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie z bogatej oferty rynkowej tego producenta. Jak wiemy, procesory Core prezentują bardzo dobry stosunek ceny do wydajności i za naprawdę niewielkie pieniądze możemy kupić wydajny procesor poczynając od Pentiuma G (w tym 4-wątkowego G4560), przechodząc przez Core i3 i Core i5, a kończąc na Core i7 7700K. Skoro jednostki CPU mogą w zależności od wyboru być tanie, to czy również względnie niedrogie płyty główne oparte o chipy B250, H270 spełnią oczekiwania większości użytkowników? Czy wręcz przeciwnie? Będą oni jednak potrzebować drogich i naszpikowanych „nowinkami” płyt Z270, aby w pełni wykorzystać moce drzemiące w ich procesorach. O tym przekonacie się po dzisiejszym teście, do niniejszym którego zapraszamy!

Szczegółową specyfikację Intelowskich chipsetów B250, H270 i Z270 w postaci diagramów zamieściłem poniżej:

Procesory Core siódmej generacji wykorzystują ulepszoną architekturę znaną z układów generacji szóstej (Skylake). Nowa generacja produkowana jest w litografii, którą Intel określa jako 14 nm+. Nowa architektura w lepszym procesie produkcyjnym ma według Intela sprawiać, że na poziomie pojedynczego tranzystora notowana ma być wydajność o 12% lepsza w porównaniu do Core szóstej generacji. Intel twierdzi też, że Kaby Lake cechuje się dziesięciokrotnie lepszą sprawnością energetyczną, w porównaniu do pierwszej generacji Core z 2010 roku oraz dwukrotnie lepszą w porównaniu do Core generacji szóstej.

  1. Wstęp;
  2. Platforma testowa i metodologia;
  3. Prezentacja płyty Asus ROG B250F Gaming;
  4. Prezentacja płyty Asus ROG H270F Gaming;
  5. Prezentacja płyty Asus Prime Z270-P;
  6. Prezentacja płyty Asus ROG Maximus IX Apex;
  7. Testy praktyczne;
  8. Podsumowanie.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2