WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Po raz pierwszy od 6 lat dostawy PC wzrosły

Według statystyk zebranych przez analityków serwisu Garner Inc. sprzedaż PCtów w tym roku wzrosła o… 1,4%. Nie jest to wiele, ale lepsze to, niż spadek lub stagnacja, czyż nie?

W przeszłości z pewnością doszły Was słuchy, że „rynek PC umiera”. Może i jest to określenie grubymi nićmi szyte, ale statystyki mówiły jasno – sprzedaż zestawów nieustannie malała. W tym roku zauważono jednak poprawę, bo w drugim kwartale bieżącego roku dostawy sięgnęły 62,1 miliona egzemplarzy, co dało wspomniany 1,4% wzrost względem drugiego kwartału 2017 roku. Sprawa jest o tyle ciekawa, że to pierwsza taka sytuacja od sześciu lat.

Wzrost dostaw PC w drugim kwartale 2018 roku był spowodowany zapotrzebowaniem generowanym przez rynek biznesowy i został zrównoważony spadkiem popytu w segmencie konsumenckim. – powiedział Mikako Kitagawa, główny analityk Garner Inc. Konsumenci używają częściej smartfonów do wykonywania codziennych zadań, co zmniejsza zapotrzebowanie na komputer stacjonarny.

Należy pamiętać, że nie mówimy tutaj o poszczególnych podzespołach komputerowych, a gotowych zestawach PC, notebooków i sprzętów klasy Microsoft Surface. Nie zaliczają się do tego grona Chromebooki oraz iPady. Statystyki oparto o dostawach przechodzących przez kanały handlowe. Ze zebranych danych wyszło, że to Lenovo, HP i Dell stoją na kolejnych miejscach podium z ponad 10000000 sprzedanych egzemplarzy. Szczegółowe statystyki (wyrażone w tysiącach – do każdej liczby należy „dodać” trzy zera) znajdziecie poniżej:

Źródło: TechPowerUP