WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Podatność na efekt placebo powiązana z naszymi genami

Historie o lekach, które nie miały prawa pomóc a jednak pomogły są powszechnie znane, zresztą na tym właśnie opiera się cały wielki przemysł homeopatyczny. Bywa, że „wmawiając” coś naszemu organizmowi jesteśmy w stanie go przekonać, że dana substancja jest w stanie wyleczyć trapiącą nas chorobę, mimo że podane lekarstwo jest – zwyczajnie mówiąc – nieskuteczne i nigdy nie miało prawa w ten sposób zadziałać. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie może być związana z genetyką.

Oczywiście, kwestia ta badana była już wiele razy. Naukowcom udało się ustalić, że na tzw. efekt placebo wpływ może mieć wiele powiązanych ze sobą czynników, np. elementy naszej osobowości takie jak szukanie mocnych wrażeń, lub atruizm. Spory wpływ na takie oddziaływanie posiada również cała otoczka związana z podaniem leków – przekonanie o skuteczności działania leku, czy też autorytet polecającego go lekarza. Te potężne czynniki psychologiczne składające się na swoisty „rytuał” odwołując się do naszych umysłów są w stanie przekonać również nasze ciała o efektywności proponowanego środka.

W artykule opublikowanym właśnie w magazynie naukowym „Trends in Molecular Medicine”, naukowcy z programu PIPS (Program in Placebo Studies) twierdzą, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na taką reakcję są nasze geny. Według nich, pewne określone rodzaje wzorów zachowania są ściśle powiązane z poziomami takich substancji jak dopamina czy też serotonina. Hormony te, zwane też neuroprzekaźnikami służą do przenoszenia określonych wiadomości do naszych mózgów, typu „wspaniałe uczucie”, „na to trzeba uważać”, „jestem zakochany”, „oho, trzeba walczyć”. Najciekawsze jest to, że drogi za pomocą których związki te podróżują przez mózgi (tzw szlaki neuronalne) różnią się między sobą właśnie ze względu na posiadane przez dane osoby geny – co według badaczy oznacza, że zróżnicowanie genetyczne wpływa również na to w jaki sposób reagujemy na sugestie i czy wyzwala się u nas efekt placebo.

Badania te są bardzo obiecujące, gdyż pomogą nam w lepszym zrozumieniu reakcji naszych organizmów. Nie namawiamy nikogo do homeopatii, bo ostatecznie żaden lek którego działanie jest nieudowodnione nigdy nie będzie tak dobrze działał jak ten którego działanie jest przetestowane i pewne – ale warto mieć świadomość, że dobrą terapią dla naszych ciał może być również przekonanie, że nie jesteśmy wcale tak bardzo chorzy…

[źródło: The Atlantic]