WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

Podział słuchawek ze względu na sposób konstrukcji

[Notka sponsorowana]

Poszczególne modele słuchawek różnią się między sobą m.in. budową oraz zastosowanym rodzajem przetwornika elektroakustycznego. Wszystkie te parametry mają duży wpływ na ostateczną jakość uzyskanego dźwięku.

Słuchawki otwarte i zamknięte

W słuchawkach otwartych głośniki umieszczone blisko uszu, przez co zapewniana jest odpowiednia wentylacja. Słuchawki otwarte nie izolują dźwięków otoczenia i nie zakrywają uszu w całości, jednak nie ma to wpływu na charakterystykę przenoszenia dźwięku. Natomiast w słuchawkach zamkniętych małżowina zakrywana jest w całości, co pozwala na uzyskanie dobrej dynamiki oraz liniowego przenoszenia niskich i wysokich tonów. Dźwięk nie jest w nich słyszalny na zewnątrz, jednak wadą jest brak wentylacji.

Słuchawki półotwarte i dokanałowe

Połączeniem cech słuchawek otwartych i zamkniętych są słuchawki półotwarte. Bardzo dobrze przenoszą tony niskie, średnie i wysokie, a także zapewniają odpowiednią wentylację uszu. Większość modeli wysokiej klasy to półotwarte słuchawki. Komponenty oparte na tej konstrukcji są stosowane również w telefonach. Ze względu na budowę wyróżnić można również dokanałowe słuchawki douszne. Oprócz standardowego zastosowania, są one wykorzystywane również w aparatach słuchowych.

Przetwornik elektroakustyczny

Słuchawki podzielić można ze względu na wykorzystany w ich konstrukcji przetwornik elektroakustyczny. Słuchawki elektrodynamiczne wyposażone są w membranę wykonaną z papieru lub tworzywa sztucznego, za której ruch odpowiada specjalna, nieduża cewka. Membrana w słuchawkach magnetoelektrycznych jest natomiast wykonana ze stali, której ruch wzbudzany jest przez zmiany zachodzące w polu magnetycznym. W słuchawkach elektrostatycznych przetwornik działa poprzez zmianę pola elektrycznego, natomiast w słuchawkach piezoelektrycznych membrana pobudzana jest na skutek naprężeń mechanicznych.

Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe

Poszczególne modele słuchawek różnią się między sobą również sposobem przesyłania dźwięku. Chociaż słuchawki przewodowe ograniczone są kablem, wciąż zapewniają zdecydowanie lepszą jakość dźwięku od modeli bezprzewodowych. Słuchawki pozbawione przewodu pozwalają jednak na zapewnienie większej wolności przestrzeni, ponieważ nie ograniczają słuchacza obecnością kabla. Słuchawki bezprzewodowe są obecnie coraz bardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu powoli zaczynają stanowić poważniejszą konkurencję dla swoich przewodowych odpowiedników.

Szeroki wybór wysokiej klasy słuchawek zobaczyć można na: http://www.philips.pl/c-m-so/sluchawki.

[Notka sponsorowana]