WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pogoda widziana z kosmosu – pogodowy odpowiednik Google Earth

Choć ziemska atmosfera jest tylko cieniutką warstewką okalającą wielką skałę, to właśnie nią oddychamy, to jej ciepło lub chłód odczuwamy, to ona oblewa nas deszczem, razi piorunami i chłodzi lub niszczy wiatrem. Naszą atmosferę monitorują tysiące stacji meteorologicznych rozmieszczonych na całej planecie i latające nad nią balony oraz satelity. Dzięki tak gęstej i zróżnicowanej sieci urządzeń pomiarowych jesteśmy w stanie przewidywać pogodę już nie na jeden, czy dwa, ale nawet na kilkanaście dni do przodu.

National Oceanic and Atmospheric Administration, czyli Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna, postanowiła w oparciu o dostępną sieć pomiarów meteorologicznych, udostępnić aktualizowany w czasie rzeczywistym obraz atmosfery naszej planety. NOAA już wcześnie udostępniała część swoich danych, stworzyła nawet stronę internetową pokazującą szalenie wiele informacji o naszej planecie w przedziałach tygodniowych, czy miesięcznych, jednak nowy projekt ukazuje stan atmosfery w czasie rzeczywistym. Funkcja ta nazywa się, zgodnie z tym co prezentuje, WeatherView.

WeatherView pozwala nam spojrzeć na Ziemię z perspektywy dostępnej z kosmosu i obserwować na bieżąco wszelkie dane pogodowe. Zobaczmy jak działa ta funkcja na przykładzie tajfunu Soudelor, który właśnie nawiedza zachodnie wybrzeże Oceanu Spokojnego. Możemy, dzięki stronie internetowej, zobaczyć mapę wiatru:

WeatherMapWind

skontrolować wilgotność powietrza:

WeatherMapMoisture

ujrzeć mapę ciśnienia:

WeatherMapPressure

ilość opadów:

WeatherMapPrecipitation

czy w końcu temperaturę:

WeatherMapTemperature

Pomiędzy poszczególnymi widokami można się oczywiście łatwo przełączać, a dodatkowo prędkość i kierunek wiatru oglądać można jednocześnie z dowolnym innym obrazem. Nawigacja za pomocą myszki jest bardzo łatwa i pozwala nam swobodnie nie tylko podejrzeć pogodę w różnych rejonach świata, ale także w różnym przybliżeniu.

weatherglobe

weatherglobe2

Czy, wobec tak dokładnych pomiarów, pogoda może nas jeszcze czymkolwiek zaskoczyć?

[źródło: gizmodo.com; grafika: gizmodo.com, nnvl.noaa.gov]