WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Najlepsze 14 klawiatur z ostatnich 2 lat

Przez ostatnie lata klawiatury przeżyły istny renesans i nie mam na myśli jedynie coraz to efektowniej podświetlanych modeli, a rozwiązań, które implementują producenci. Kto by bowiem pomyślał, że przełączniki mechaniczne zrobią taką furorę w dzisiejszych czasach? Ostatecznie doszło do momentu, kiedy to na pokładzie większości klawiatur z podobnego segmentu cenowego znajdują się identyczne przyciski, a wybór pomiędzy nimi jest niezwykle trudny i zaryzykowałbym stwierdzenie, że opiera się głównie na wyglądzie i designie danego modelu. Nie możemy jednak zapominać o innych cechach, dlatego też zdecydowałem się na stworzenie zestawienia kilkunastu wartych polecenia klawiatur z ostatnich 2 lat.

Wszystkie produkty posegregowane są od najtańszych, ale nie obrazuje to naszej jednoznacznej oceny. Zdecydowaliśmy się na coś w rodzaju zestawienia, które ma za zadanie wyciągnięcie do Was pomocnej dłoni, w momencie, kiedy nie możecie się zdecydować na wybór kolejnej klawiatury. Materiał ten będzie również na bieżąco aktualizowany, jeśli trafimy na kolejną godną polecenia konstrukcję.

[nextpage title=”Najlepsze 14 klawiatur z ostatnich 2 lat”]

1. Genesis Thor 300 TKL

Bum! Zestawienie rozpoczynamy Thorem, ale nie tym znanym z mitologii nordyckiej, ale tym z fabryki Genesisa. Thor 300 występuje zarówno w pełnowymiarowej, jak i wersji TKL tańszej o dwie dyszki. Różnice pomiędzy nimi polegają właśnie na tym bloku, dlatego w obu przypadkach możecie liczyć na „dobrze podaną„, choć budżetową klawiaturę. Występuje z przełącznikami Outemu Red i Blue oraz jednokolorowym podświetleniem, co stanowi idealne połączenie dla dopiero zapoznających się z klawiaturami mechanicznymi graczy.

2. Sharkoon Skiller Mech SGK2

Bezpośredni konkurent poprzedniej pozycji, który przewyższa ją niecodziennym designem, większą ilością funkcji oraz (co najważniejsze) nieco bardziej docenianymi przełącznikami Kailh w wersji Blue, Red i Brown.

3. Modecom Volcano Lanparty (cała seria)

Firma Modecom zaskarbiła sobie serca naszych testerów za pomocą przystępnej cenowo serii, która w każdym wydaniu ma coś lepszego do zaoferowania. We wszystkich trzech przypadkach możemy jednak liczyć na to samo wykonanie… ale różne przełączniki. Najtańszy model Volcano Lanparty Plus dorwiecie już za 159 zł z Outemu Blue, Volcano Lanparty Pro za 169 zł z Kailh Blue, a najwięcej, bo 229 zł przyjdzie Wam zapłacić za Volcano Lanparty RGB z niebieskimi bądź brązowymi przełącznikami Outemu i pełnym podświetleniem RGB (poprzednie oferują tylko jednokolorowe). Wszystko to wieńczy dedykowane oprogramowanie z wszystkimi ważnymi funkcjami.

4. SlientiumPC GK530

W teście najnowszych klawiatur od SPC Gear w mój gust wpadł ponownie obcięty o kilkanaście klawiszy model GK530, który połączył w sobie pełne podświetlenie RGB i markowe przełączniki Kailh Blue lub Brown. Na ten moment jest to niespotykana w tym segmencie cenowym kombinacja.

5. Modecom Volcano Blade

Ponownie firma Modecom, a raczej jej Volcano Blade, który jest przedstawicielem niespecjalnie licznego grona mechanicznych klawiatur niskoprofilowych. Napędzają je wersje Kailh Blue, Red lub Brown, a sama konstrukcja może pochwalić się jednokolorowym podświetleniem, dobrym wykonaniem oraz wymiarem TKL.

6. Xtrfy K3-RGB

Pragniecie poczuć pod palcami świetność starych lat, w których to klawiatura miała służyć wyłącznie do pisania, podczas gdy nikt nie zastanawiał się nad pracą przełączników mechanicznych? W takim razie K3-RGB przypominająca stylem wiekowe już modele znane z kafejek i szkół została stworzona specjalnie dla Ciebie. Klasyczny design i tradycyjna membrana połączyła się z podświetleniem RGB i trafiła w niewypełnioną lukę na rynku. Xtrfy zdecydowanie nie stworzył tej klawiaturą z myślą o wszystkich, ale o garstce starych wyjadaczy.

7. Sharkoon SGK3

Wiem, że odwalając robotę testera, nie powinienem być przesadnie subiektywny, ale nie mógłbym nie polecić najnowszej propozycji Sharkoona. SGK3 zachwyciła mnie nie tylko wykonaniem i designem, ale również dbałością o szczegóły oraz podświetleniem, które jest z pewnością jednym z najlepszych w tej cenie. Nie chodzi tutaj nawet o efektowne tryby, a o dobrej jakości diody RGB. Producent przewidział tradycyjnie rozbudowane oprogramowanie i wyposażył SGK3 w przełączniki Kailh w wersji Blue, Red i Brown.

8. HyperX Alloy FPS

HyperX Alloy FPS jest pierwszą w tym zestawieniu klawiaturą z najbardziej docenianym przełącznikami Cherry MX (Blue, Red, Brown). Jest to jednak okupione jednokolorowym (czerwonym) podświetleniem i brakiem oprogramowania, co naprawia jednak bezbłędne i eleganckie wykonanie.

9. Cooler Master Storm Quickfire XTi

Kolejny model oparty o przełączniki Cherry MX również nie zachwyca różnorodnym podświetleniem, bo do wyboru mamy wyłącznie 4 kolory, ale nadrabia to obecnością oprogramowania oraz oczywiście materiałami i wykonaniem.

10. Gigabyte Aorus K7

Według naszego testera „jest to doskonały produkt, który w niczym nie ustępuje swoim rywalom i jednocześnie ich nie kopiuje. Klawiatura świetnie wygląda, ma rewelacyjne LEDy i chyba jedynym ustępstwem jest to, iż nie możemy wybrać innych przełączników„. Mowa oczywiście o Cherry MX Red, czyli najczęściej wybieraną przez graczy wersją.

11. Alienware Pro Gaming Keyboard AW768

Tym razem klawiatura dostępna wyłącznie w wersji z Cherry MX Brown, co jest jedyną (obok odrobinę nieprzemyślanego umiejscowienia klawiszy makr) wadą tego modelu. W jego wypadku na wyróżnienie zasługuje dopracowane oprogramowanie, duża funkcjonalność, świetna jakość wykonania oraz rewelacyjne podświetlenie.

12. HyperX Alloy Elite

Pamiętacie Alloy FPS sprzed kilku pozycji? Alloy Elite jest jego swoistym rozwinięciem i rozbudowaniem, które jednak stawia nie na mobilność. Wyróżnia ją ciekawy design, spora, ale tradycyjna funkcjonalność (pomimo braku oprogramowania) i elegancki wygląd, na który wpływa wyłącznie czerwone podświetlenie. Jednak czy w tej cenie nie powinniśmy oczekiwać czegoś więcej?

13. SteelSeries Apex M500

Po raz kolejny producent ograniczył się wyłącznie do jednego (niebieskiego) koloru podświetlenia oraz jednej wersji przełączników (Cherry MX Red). Cechuje się przy tym tradycyjnym designem i bezbłędnym wykonaniem, które jednak znajdziemy już w tańszych produktach.

sdr

14. Razer BlackWidow Chroma V2

Ten model ukazuje idealny przypadek, w którym to gaming łączy się z wygodą. W przypadku BlackWidow Chroma V2 możemy liczyć na autorskie przełączniki Razera, port USB, 4-pinowy mini-jack, specjalne przyciski makr, rewolucyjne podświetlenie Chroma oraz cholernie wygodna poduszka w formie opcjonalnej podkładki pod nadgarstki. Wszystko to sprawia, że wydaniu prawie 600 złotych na klawiaturę nie towarzyszy posmak goryczy.