WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Policja Los Angeles testuje samochody elektryczne

Wydział Policji Los Angeles (Los Angeles Police Department – LAPD) zaprezentował właśnie Teslę Model S P85D oraz BMW i3 przerobione na radiowozy. Oba, znacznie różniące się od siebie auta, LAPD wypożyczyło żeby przetestować ich przydatność w służbie.

Tesla to 5-metrowy sedan, przyspieszający od 0 do 100 km/h, w zależności od wersji, w czasie od 4,4 do poniżej 3 sekund, którego akumulatory o pojemności 85kWh pozwalają na przejazd do 490 kilometrów. Natomiast BMW jest 4-metrowym hatchbackiem, mogącym przejechać do 160 kilometrów na baterii 22kWh i osiągającym 100km/h w przyzwoitym czasie 7,2 sekundy. Co ciekawe, i3 oferowane jest także z opcjonalnym silnikiem spalinowym ładującym akumulatory na dłuższych dystansach (w praktyce oznacza to podwojenie zasięgu pojazdu).

Jak obie konstrukcje sprawdzą się w codziennej pracy? Miejmy nadzieję, że dobrze. Nie są to bowiem testy przeprowadzane „na wszelki wypadek”, ale poprzedzające zakup. Burmistrz Los Angeles, Eric Garcetti, zapowiedział leasing w najbliższym czasie kilkuset pojazdów elektrycznych i hybrydowych na potrzeby służb miejskich. Policja, Straż Pożarna, Wodociągi, Energetyka i Wydział Usług Ogólnych wyleasingować mają łącznie 160 samochodów czysto elektrycznych, a trzy ostatnie dodatkowo 128 hybryd. Najwięcej, bo 100 pojazdów elektrycznych, trafić ma do Policji.

Garcetti zapowiedział, że do 2017 roku samochody elektryczne mają stanowić 50% wszystkich pojazdów poniżej 4,5 tony zamawianych przez miasto, a do roku 2025 udział ten ma wzrosnąć do 80%.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]