WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Polityka Białego Domu nakierowana na rozwój sztucznej inteligencji

Administracja Obamy została świadomie umieszczona na czele ośrodków naukowych i rozwojowych. Aby udowodnić ciągłe zaangażowanie administracji w budowanie potencjału kraju w dziedzinie nauki i technologii, prezydent Obama poprowadził White House Frontiers Conference w Pittsburghu. Według raportu Białego Domu ma to na celu wyobrażenie sobie, jak będzie wyglądał świat za 50 lat oraz zbadanie potencjału Ameryki do granic możliwości, co „uczyni świat zdrowszym, bogatszym, bardziej sprawiedliwym i bezpiecznym”.

Jako startery do dzisiejszych rozmów, Biały Dom wydał wczoraj dwa dokumenty, które skupiają się na sztucznej inteligencji. Jeden po tłumaczeniu nazywa się Przygotowanie do przyszłości sztucznej inteligencji. Jest to 58-stronicowy raport, który „bada aktualny stan sztucznej inteligencji, jej obecne i potencjalne zastosowania oraz pytania na temat tego, czy postęp technologii to korzyść dla społeczeństwa i porządku publicznego.” Sprawozdanie zawiera również zalecenia dla dalszych działań.

Dokument opisuje kluczowe pytania dotyczące polityki – w jaki sposób rząd powinien dostosować przepisy, które mają wpływ na przemysł sztucznej inteligencji czy wspieranie innowacyjności przy jednoczesnym zachowaniu ochrony obywateli.

Drugi dokument, którego przetłumaczona nazwa brzmi Narodowy Plan Strategiczny Badań i Rozwoju Sztucznej Inteligencji, jest załącznikiem do pierwszego papieru. Niniejszy dokument ujawnia szczegóły siedmiu kluczowych strategii w celu utrzymania i rozwoju badań sztucznej inteligencji.

Strategie obejmują podejmowanie długoterminowych inwestycji w badaniach i rozwoju sztucznej inteligencji do zrozumienia jej etycznych, prawnych i społecznych implikacji. Jest też strategia dla zapewnienia warunków do szkolenia i egzaminowania sztucznej inteligencji.

W raporcie Białego Domu napisane jest, że „technologie sztucznej inteligencji otworzyły nowe rynki i nowe możliwości rozwoju w kluczowych obszarach, takich jak ochrona zdrowia, edukacja, energia i środowisko. W ostatnich latach maszyny prześcignęły ludzi w wykonywaniu pewnych określonych zadań, takich jak niektóre aspekty rozpoznawania obrazów.”

Dalej czytamy, że „w najbliższych latach, sztuczna inteligencja będzie w dalszym ciągu przyczyniać się do wzrostu gospodarczego i będzie cennym narzędziem dla poprawy świata w dziedzinach tak różnorodnych, jak opieka zdrowotna, transport, ochrona środowiska, wymiar sprawiedliwości i integracja gospodarcza”.

Źródło: futurism.com