WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Polscy studenci pracują nad aplikacją pomagającą osobom niewidomym w poruszaniu się po uczelni

Podczas hackathonu Campus App został wyróżniony nowatorski pomysł studentów z Warszawy i Krakowa. Ma on pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się po kampusach. Odbywa się to dzięki nawigacji głosowej i intuicyjnemu interfejsowi.

Łukasz Ławniczak, Jakub Kmiotek, Szymon Stankiewicz, Tomasz Urbaszek oraz Miron Marczuk podczas 24 godzinnego hackathonu stworzyli prototyp aplikacji, która została wyżej opisana. Jest ona dosyć zaawansowana i wymagała zgłębienia technologii mikrolokalizacji oraz ciekawego pomysłu. Tomasz Urbaszek, współtwórca Indoor Available, mówi:

Liczba niepełnosprawnych studentów w Polsce rośnie, jednak nadal daleko nam w tej kwestii do standardów europejskich. Słabe dostosowanie obiektów akademickich do ich potrzeb niepełnosprawnych często staje na przeszkodzie do ich pełnej samodzielności. Zauważyliśmy, że o ile przy projektowaniu nowych gmachów wzięto pod uwagę wymagania osób niepełnosprawnych ruchowo, to nie uwzględniono w nich sygnalizacji czy oznakowania dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, przez co do poruszanie się po uczelni staje dodatkowym wyzwaniem.

Stworzona przez nas aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS, dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć. Zastosowanie mikrolokalizacji Indoorway umożliwia wyznaczenie najbardziej optymalnej drogi do celu, co w połączeniu z prostą w obsłudze nawigacją głosową pozwala niewidzącym na sprawne pokonywanie wszelkich zakrętów i łatwiejsze poruszanie się po uczelni.

Studenci rozwijają teraz swoją aplikację pod okiem doświadczonych programistów i managerów. Dzięki temu ma ona zaistnieć na wszystkich uczelniach w Polsce. Grzegorz Koblański, CEO Indoorway, komentuje:

Wsłuchaliśmy się w potrzeby studentów, którzy najlepiej wiedzą, jakich rozwiązań brakuje w obiektach akademickich. Mając świeże spojrzenie i ogromną determinację, stworzyli oni aplikację praktyczną, inspirującą i – przede wszystkim – uniwersalną, którą z łatwością będzie można wdrożyć w 40 polskich szkołach wyższych korzystających z systemu USOS. Hackathon był dla nas pierwszym krokiem do cyfryzacji gmachów uczelni, a tym samym do tworzenia inteligentnych budynków i miast.

W hackathonie wzięło udział łącznie 14 drużyn. Wśród pomysłów wykorzystujących mikrolokalizację były aplikacje mające ułatwić poruszanie się studentom pierwszych lat i gościom wydziałów. Inny pomysł dotyczył ułatwienia integracji pomiędzy studentami.

Źródło: Materiały prasowe