Polski Helping Hand pierwszym systemem cyfrowej terapii uzależnień

helping hand, ekosystem helping hand

Polski startup wprowadza do Europy światowe trendy w dziedzinie cyfrowej terapii uzależnień. Jest to jedyna w swoim rodzaju na Starym Kontynencie platforma Helping Hand.

Co piaty Polask zmaga się przynajmniej z jednym z zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że 3 miliony rodaków pije alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy, 9,5 miliona osób pali papierosy a 1,5 miliona doświadczyło depresji. Sytuację pogarsza fatalny dostęp do psychoterapii, w szczególności w ramach NFZ.

Na pomoc przychodzi cyfrowa terapia uzależnień, którymi coraz bardziej interesują się szpitale czy placówki zdrowia. Zgodnie z raportami rynek ten w 2017 roku był wyceniany na 1,751 miliardów dolarów i w ciągu kolejnych 5 lat ma osiągnąć 7,833 miliardów dolarów. Odpowiedzią na światowe trendy jest Helping Hand.

Marcin Brysiak, CEO i pomysłodawca Helping Hand by addictions.ai., tłumaczy:

Terapia cyfrowa wzbudza coraz większe zainteresowanie. Korzyści oferowane w trakcie terapii online doceniają nie tylko osoby uzależnione, ale również podmioty świadczące usługi zdrowotne oraz ubezpieczyciele i profesjonaliści pracujący bezpośrednio z pacjentami. Bezpieczna, często anonimowa komunikacja z terapeutą, dostępność 24h i wreszcie znaczne niższe koszty w stosunku do stacjonarnej terapii, to tylko część plusów terapii cyfrowej. Helping Hand to milowy krok w dziedzinie digital therapeutics na rynku polskim i europejskim. Już dziś możemy się pochwalić dużymi sukcesami. W przypadku uzależnienia od alkoholu, od którego zaczęliśmy, mamy 67% skuteczność w predykcji złamania abstynencji. Model ten jest stale udoskonalany tak, aby osiągnął skuteczność na poziomie 86-90%, co pozwoli zaplanować skuteczną interwencję terapeutyczną.
helping hand, ekosystem helping hand

Prace nad platformą trwały dwa lata. Początkowo dostępna była tylko prosta aplikacja na telefon. Jednakże dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz od inwestorów prywatnych, powstał unikalny i zaawansowany ekosystem oparty na sztucznej inteligencji. Twórcy mają obecnie ponad 1 200 000 danych, na podstawie których opracowywany jest algorytm predykcji złamania abstynencji.

Platforma korzysta też z tradycyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jest to terapia grupowa, indywidualna czy inne tego typu potwierdzone naukowo metody.

Krzysztof Przewoźniak, Kierownik B+R w Helping Hand powered by addictions.ai., mówi:

Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w zakresie poprawy wydajności i jakości naszych systemów opieki zdrowotnej. Helping Hand może sprawić, że osoby dotknięte stygmatyzacją, zwłaszcza młodzi ludzie, będą informować lekarzy o swoim zdrowiu, wykorzystując do tego smartfona lub inne urządzenia mobilne. Dzięki rozwiązaniom digital therapeutics długie kolejki pod gabinetem oraz ogromny stres związany z przyznaniem się do uzależnienia nie muszą już być problemem stojącym na czyjejś drodze do rozpoczęcia terapii.

Helping Hand rozwijane jest jako produkt medyczny zapewniający wsparcie użytkownika. Nad medyczną stroną czuwa Rada Naukowa pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Marcina Wojnara, Agnieszki Roefler, dr hab. n. med. Joanny Didkowskiej, prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego czy też prof. dr hab. n. med. Michała Kukli.