WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pompa strzykawkowa drukowana 3D

Wyposażenie laboratorium badawczego jest strasznie drogie. Wystarczy spojrzeć na wielkość dofinansowań polskich uczelni przez prywatne osoby- często sięgają one milionów, a udaje się otworzyć „jedynie” jeden pokój naukowy. Zespół badawczy z Michigan Technological University przygotował otwartą bibliotekę z projektami, które znacznie obniżą koszty jednego z powszechnie używanych urządzeń- pompy strzykawkowej.

Są one używane do dodania idealnej ilości cieczy. Kosztują setki a nawet tysiące dolarów! Zespół opracował wolne wzory 3D takich urządzeń. Każdy chętny może je wydrukować na drukarce 3D- RepRap 3D. Koszt ogranicza się wtedy do pieniędzy wydanych na plastik i resztę części. Co jest najlepsze, pompy są idealnie skonfigurowane, ich dokładność jest perfekcyjna. Joshua Pearce mówi:

Nie zaprojektowaliśmy tylko jednej pompy strzykawkowej, ale też wszystkie przyszłe! Naukowcy mogą dostosować urządzenie do aktualnie wykonywanych badań. Wystarczy tylko, że zmienią kilka cyfr w oprogramowaniu.

Biblioteka zawiera przepis na wykonanie większości części. Jedyne co trzeba kupić to elektryczny silniczek, trochę prostego sprzętu i strzykawkę.

Zespół poszedł dalej i użył Rasberry Pi jako kontrolera bezprzewodowego. Dzięki niemu, można podłączyć pompę do sieci, siedzieć na Hawajach i mieć dostęp do prowadzonych badań. Cały system kosztuje zaledwie 50$ i ma jakość porównywalną do pomp za 2 500$. Istnieje też możliwość wykonania podwójnej pompy, wtedy koszt wzrasta do 250$. Jednakże systemy komercyjne, oferujące to samo, kosztują 5 000$. Megan Frost, inżynier biomedyczny na Michigan Tech, mówi:

System pozwala nam na uruchomienie nawet 3 eksperymentów równolegle. Od zawsze o tym marzyliśmy, ale ograniczał nas budżet. Dzięki Joshua możemy znacznie przyspieszyć nasze badania.

Źródło: http://www.mtu.edu/, zdjęcie:  Emily Hunt